Бронь для 85% працівників критичних підприємств: луцькі депутати звертаються до міністра оборони
Луцька міська рада звернеться до міністра оборони України з проханням збільшити обсяги бронювання військовозобов’язаних працівників критичних підприємств громади до 85% із числа військовозобов’язаних. Ідеться про працівників водоканалу, «Луцьктепла» та «Луцькспецкомунтрансу».
Такі рішення було прийнято 18 грудня на сесії міськради.
Депутати наголосили, що ймовірна зупинка критичних підприємств громади вкрай негативно вплине на життєдіяльність міста та приєднаних населених пунктів. Вони наголосили, що водопостачання, водовідведення, теплопостачання та вивіз сміття мають забезпечуватися в громаді.
Луцький міський голова Ігор Поліщук наголосив: «Ми дуже вдячні тим, хто захищає наші життя на фронті. У тих, хто захищає наші життя на фронті, тут, у нашій громаді, живуть діти, батьки, дружини, сестри та інші близькі. Думаю, вони не хотіли би, щоб їхні рідні сиділи тиждень без води чи тепла і не могли би забезпечувати свої базові потреби».
Отож, депутати вирішили звернутися до міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників ДКП «Луцьктепло», ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» і КП «Луцькводоканал».
Подаємо тексти звернень без змін.
Звернення до Міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників ДКП «Луцьктепло»
ДКП «Луцьктепло» здійснює виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та надає послуги постачання теплової енергії (опалення) та гарячої води для забезпечення життєдіяльності населення міста Луцьк.
Таким чином, діяльність підприємства безпосередньо пов’язана із забезпеченням життєдіяльності населення Луцької міської територіальної громади.
Згідно з наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 08 липня 2024 року № 611 «Про затвердження Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об’єктів» ДКП «Луцьктепло» відноситься до Переліку таких підприємств, згідно з Секторальним переліком об’єктів.
ДКП «Луцьктепло» є виконавцем програми забезпечення безпеки та стійкості об’єктів критичної інфраструктури Волинської області на 2024-2026 роки, затвердженої наказом Волинської військової адміністрації від 28.12.2023 № 516.
Існуючі джерела генерації теплової енергії та існуючі лінійні інженерні споруди – об’єкти з цілорічним режимом роботи, на яких постійно ведуться роботи підвищеної небезпеки.
Для виробництва теплової енергії на підприємстві задіяні 44 котельні, із них 15 квартальних. Експлуатується 152 котли різних типів, із них 149 газових, 3 твердопаливних котли та дві когенераційні установки. Для виробництва гарячого водопостачання в роботі 44 центральних теплових пункти.
Для транспортування теплової енергії експлуатуються теплові мережі протяжністю 131 км в двотрубному обчисленні.
Підприємство обслуговує 350 індивідуальних теплових пунктів, що розташовані в багатоквартирних житлових будинках та надає послугу з централізованого опалення на 747-и житлових багатоквартирних будинків (126 тис. жителів).
У зв’язку з чим залучено до роботи працівників спеціальностей, які пройшли відповідне спеціалізоване навчання, медогляди, стажування, підтвердження і перевірку своїх знань.Професії, затребувані на підприємстві, знаходяться в сферах, котрі потребують технічної чи напівтехнічної кваліфікації працівників, які враховуючи темпи мобілізації в країні стають дефіцитними.
Поряд з тим, специфіка організації робочого процесу на підприємстві передбачає залучення саме чоловічої праці (завантаження/розвантаження, ліквідація аварійних ситуацій, заміна великогабаритних тепломереж, робота в теплових камерах, траншеях, котлованах, заміна і обслуговування тепломеханічного обладнання на об’єктах підприємства і т.д.).
У випадку можливих «блекаутів» підприємство буде змушене перевести роботу джерел виробництва електроенергії на дизельні генератора (45 шт.), що буде потребувати залучення додаткових матеріальних, фінансових та трудових ресурсів для підтримання їх працездатності (дозаправки паливом, контролю за їх роботою, технічним обслуговуванням).
Окрім того, ДКП «Луцьктепло» є учасником інвестиційних проєктів із залученням коштів міжнародних фінансових організацій.
На цей час триває співпраця підприємства (з 2014 року) з Європейським банком реконструкції та розвитку – кредитора Проєкту модернізації централізованого теплопостачання м. Луцька та розпорядника коштів Фонду східного партнерства з енергоефективності та екології (E5P), Фонду чистих технологій (CTF) та Шведського агентства з міжнародного розвитку Уряду Швеції (SIDA).
Нині підприємство приступило до реалізації другої фази Проєкту модернізації централізованого теплопостачання м. Луцька, що реалізується в рамках Плану забезпечення стійкості та джерел засобів для існування (RLF), стратегічного підходу ЄБРР як відповідь на війну проти України, з метою оперативного та ефективного реагування на існуючі та нові виклики та нагальні потреби в Україні та підготовки до її майбутньої реконструкції.
ДКП «Луцьктепло» співпрацює з Міжнародною організацією з міграції ООН (МОМ ООН) в рамках Проєкту просування кліматично ефективних послуг, Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) в рамках Проєкту встановлення конденсаційного теплообмінника для котла на біопаливі, що відповідає європейській концепції декарбонізації системи централізованого теплопостачання.
У рамках Проєкту міжнародної технічної допомоги «Проєкт енергетичної безпеки», передбаченого серед іншого Угодою між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво і Угодою про виконання завдання у сфері розвитку між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для сприяння стійкому економічному розвитку.
Укладений Меморандум про взаєморозуміння між Tetra Tech ES, Inc. та ДКП «Луцьктепло» про співробітництво щодо залучення та використання міжнародної технічної допомоги в рамках реалізації Проєкту.
Відтак, підприємство несе ризики та відповідальність за виконання проєктів міжнародної технічної допомоги, такої необхідної в умовах воєнного стану. У разі мобілізації працівників підприємства, постане питання про неможливість її освоєння та виконання взятих на себе зобов’язань перед міжнародними партнерами, адже замінити досвідчених, висококваліфікованих працівників буде неможливо.
Поряд з тим, ДКП «Луцьктепло» є виконавцем мобілізаційного завдання щодо забезпечення безперебійного постачання гарячої води та опалення життєвоважливим об’єктам та населенню міста Луцька, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2018 № 1043-0015 «Про затвердження мобілізаційних завдань на особливий період», розпорядженням голови Волинської обласної військової адміністрації від 15.03.2021 № М/11-т «Про визначення мобілізаційних завдань структурними підрозділами обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям, виконавчим комітетам Володимир-Волинської, Ковельської, Луцької, Нововолинської міських рад», розпорядженням міського голови від 05.05.2021 № М/1-рт «Про визначення мобілізаційних завдань підприємствам, установам, організаціям Луцької міської територіальної громади» та укладеним з виконавчим комітетом Луцької міської ради Договором на виконання мобілізаційного завдання в особливий період від 22.06.2021 № 118 ДСК.
Розпорядженням начальника Волинської обласної військової адміністрації від 25 червня 2024 року № 280 «Про визначення підприємств, установ, організацій області критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ДКП «Луцьктепло» визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
На виконання поставлених задач, координації роботи всіх служб, у тісній взаємодії з іншими службами критичної інфраструктури, підприємством задіяно висококваліфіковані кадри, які мають досвід та навички робіт, пов’язаних з постачанням гарячої води та забезпеченням опалення, підтримання в безаварійному стані теплових мереж, цілодобової роботи аварійно-диспетчерської служби, служби з ремонту устаткування теплових мереж, готових до ліквідації аварій на теплотрасах, обслуговування котелень та теплових пунктів, інших робіт пов’язаних з підтриманням в робочому стані опалювальної системи міста Луцька.
Мобілізація працівників, критично-необхідних для виконання вищезазначених робіт, поставить під загрозу можливість швидкого реагування на аварійні ситуації, оперативної ліквідації їх наслідків та відновлення постачання гарячої води та теплопостачання, забезпечення безперебійного теплопостачання споживачів, шляхом глибокої модернізації об’єктів теплопостачання, впровадження прогресивних новітніх технологій та зниження витрат на використання паливно-енергетичних ресурсів та створить ризики можливого аварійного виходу з ладу тепломеханічного обладнання котелень і теплових мереж, що в свою чергу може призвести до розмороження систем опалення при мінусових температурах зовнішнього повітря.
Штатна чисельність ДКП «Луцьктепло» становить 773 особи. До виконання вищезазначених заходів загалом залучається більш ніж 85 відсотків працівників із числа військовозобов’язаних. Нацей час вже мобілізовано 23 військовозобов’язаних працівника, що призвело до додаткового навантаження через неможливість швидко найняти кваліфікований персонал та провести відповідне навчання.
Враховуючи вищевикладене, та відповідно до абзацу 2 пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (зі змінами), Луцька міська рада просить прийняти рішення про збільшення кількості військовозобов’язаних працівників ДКП «Луцьктепло», які підлягають бронюванню до 85 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Звернення до Міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс»
Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс» є єдиним постачальником послуг з управління побутовими відходами у 36 населених пунктах Луцької міської територіальної громади, що налічує приблизно 243 482 осіб, а також є балансоутримувачем полігону твердих побутових відходів у с. Брище, Луцького району, Волинської області.
Діяльність підприємства безпосередньо спрямована на забезпечення життєдіяльності населення Луцької міської територіальної громади. Оскільки ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» відповідає за належне видалення відходів на полігоні, які надходять також із Підгайцівської, Рожищенської та Боратинської територіальних громад, його діяльність важлива і для прилеглих громад. Також, ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» надає інші послуги, що спрямовані на забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення громади (обслуговування мереж зливової каналізації, санітарне очищення громади, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, зимове утримання доріг та тротуарів тощо).
Відповідно до Переліку секторів критичної інфраструктури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109, тип основної послуги управління побутовими відходами відноситься до підсектору «комунальні послуги» сектору 10 «Системи життєзабезпечення» секторів критичної інфраструктури.
Засновником (власником) ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є Луцька міська територіальна громада, в особі Луцької міської ради, що передбачено статутом підприємства.
Майно ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади та закріплене за підприємством на праві господарського відання.
Луцька міська рада, представляючи інтереси громади, з метою запобігання ситуаціям, що можуть порушити права та свободи жителів Луцької міської територіальної громади, звертається до Міністра оборони України з проханням збільшити кількість військовозобов’язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», що підлягають бронюванню, до 85 відсотків, враховуючи вказані нижче обставини.
Згідно з пунктом 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами), кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі і відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов’язаних, зазначених в абзацах сьомому – чотирнадцятому пункту 5 цього Порядку, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Відповідно до розпорядження голови Волинської обласної військової адміністрації від 19.04.2024 року № 160 Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Працівники комунального підприємства володіють специфічними навиками управління, керування та обслуговування вантажних транспортних засобів, спецтехніки підприємства та його обладнання. Складні технологічні процеси, захоронення відходів, крайня необхідність оперативно та якісно ремонтувати спеціальну техніку та обладнання, вільне володіння працівниками маршрутами, локаціями та усіма особливостями збору відходів, в тому числі і небезпечних відходів у складі побутових відходів, експлуатація підземних контейнерів, ймовірність завдання значної шкоди нормальним умовам життєдіяльності та існування викликів і загроз, що можуть виникати щодо ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» у разі порушення його функціонування визначають системи підприємства як об’єкти критичної інфраструктури.
Враховуючи специфіку діяльності комунального підприємства, більшість функцій реалізовується силами чоловіків (фізично важка праця, яка потребує спеціальних вмінь та навичок), а також шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу (працівники підлягають попередньому та періодичним медичним оглядам через шкідливі і небезпечні фактори). Виконання окремих функцій спеціалістами-жінками на підприємстві замінити неможливо. Навіть до введення воєнного стану постійно існувала тенденція браку кадрів, а з початком війни ситуація погіршилась і стає критичною.
ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є балансоутримувачем полігону твердих побутових відходів у с. Брище, Луцького району, Волинської області. Цей об’єкт потребує постійного професійного обслуговування: рекультивація, пересипка, обвалування.
Щоденно працівниками підприємства здійснюється захоронення сотні тон побутових відходів Луцької, Боратинської, Підгаєцької, Рожищенської ОТГ. Кваліфіковані, професійні, досвідчені працівники підприємства здійснюють технологічне складування відходів на карті полігону, їх ущільнення та пересипку для екологічного оброблення відходів спеціальною технікою та механізмами, які використовуються виключно на полігонах побутових відходів. Захоронення відходів у спосіб, що суперечить вимогам державних та європейських стандартів, може стати джерелом захворювань та інфекцій, засмічення навколишніх територій та забруднень земельних ділянок, підземних вод, а також швидко вичерпати потужність (об’єми) полігону.
4 березня 2024 року між Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), Луцькою міською радою та ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» підписано угоду про підготовку до кредитного фінансування для будівництва сміттєпереробного комплексу в Луцькій міській територіальній громаді. Підприємство перебуває на завершальній стадії перед підписанням основного договору. Процес фінансування програми: «RLF Проєкт модернізації системи управління твердими побутовими відходами у м. Луцьк» вимагає виконання ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» ряд зобов’язань, над якими працюють висококваліфіковані та досвідчені спеціалісти, які розуміють усі виробничі та технологічні процеси роботи підприємства, і їх заміна у зв'язку зі складністю та специфікою роботи є неможливою, і поставить під загрозу співпрацю України, Луцької міської територіальної громади з названими вище міжнародними інституціями.
На баланс ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» передано модульне обладнання контейнерного типу для очищення фільтрату полігону ТПВ в с. Брище. Це обладнання є міжнародною технічною допомогою, яка профінансована Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини через неприбуткове ТОВ EngagementGlobal gGmbH.
Працівники підприємства забезпечують коректне та правильне функціонування високоточного обладнання, а також досягнення сталих показників результатів проєкту, котрі повинні підтримуватись відповідно до грантового контракту протягом трьох років.
Успішна реалізація міжнародних проєктів є важливим кроком не тільки для євроінтеграції України та зміцнення її репутації як надійного партнера, здатного виконувати зобов'язання, а й для ефективної модернізації існуючої системи управління відходами в громаді.
ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» єдине підприємство у громаді, що здійснює повний комплекс організаційно-технічних заходів та робіт з метою забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходами від руйнувань.
Для виконання вищезазначених заходів залучається понад 85% працівників серед військовозобов’язаних. З 2022 року мобілізовано 31 працівник, що спричинило значне навантаження на роботу підприємства. Це пов’язано з дефіцитом кадрів, які володіють специфічними навичками управління, керування та обслуговування вантажних транспортних засобів, спеціалізованої техніки підприємства, а також механізмів і процесів, що здійснюються на ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс». Така ситуація призводить до ризику зниження ефективності виконання основних функцій підприємства, що, в свою чергу, може спричинити проблеми у забезпеченні належного рівня послуг.
Можлива мобілізація 50% військовозобов'язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» може мати катастрофічні наслідки для виконання основних завдань підприємства, зокрема забезпечення належного управління побутовими відходами та обслуговування полігону відходів. Це не лише загрожує зривом належного функціонування системи поводження з відходами, а й може призвести до серйозних проблем з санітарно-епідеміологічною ситуацією. Відсутність належного контролю над утилізацією відходів та їх зберіганням створює сприятливі умови для поширення хвороб, зараження водних та повітряних ресурсів, а також можливе забруднення навколишнього середовища. У результаті цього загроза для здоров’я як жителів Луцької міської територіальної громади, так і прилеглих територій збільшується в рази.
Додатково повідомляємо, що з 09.12.2024 ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» включений до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
На підставі викладеного вище, та відповідно до пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами), Луцька міська рада просить прийняти рішення про збільшення кількості військовозобов’язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», які підлягають бронюванню до 85 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Звернення до Міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників КП «Луцькводоканал»Директор КП «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк
КП «Луцькводоканал» є єдиним спеціалізованим підприємством яке провадить ліцензовану діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення на території Луцької міської територіальної громади і має статус об’єкта життєзабезпечення і стратегічного значення, забезпечує населення Луцької міської територіальної громади послугами з подачі холодної питної води та приймання стічних вод до комунальної каналізації, подачі води теплопостачальним підприємствам для надання ними послуг з постачання гарячої води і опалення, та для забезпечення пожежної безпеки. Підприємство займає монопольне становище на ринку послуг з водопостачання та водовідведення і відповідно до Закону України «Про природні монополії» включено до Переліку суб'єктів природної монополії в територіальних (географічних) межах Волинської області.
Таким чином, діяльність підприємства безпосередньо пов’язана із забезпеченням життєдіяльності населення Луцької міської територіальної громади, в зв’язку з чим є важливою.
Відповідно до Переліку секторів критичної інфраструктури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109, тип основної послуги централізоване водовідведення відноситься до підсектору «комунальні послуги» сектору 10 «Системи життєзабезпечення» секторів критичної інфраструктури.
Засновником (власником) КП «Луцькводоканал» є територіальна громада міста Луцька, в особі Луцької міської ради, що передбачено статутом підприємства.
Майно КП «Луцькводоканал» перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Луцька та закріплене за підприємством на праві господарського відання.
Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування, що чітко визначено нормами статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води, належить до визначених статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноважень органів місцевого самоврядування в галузі житлово-комунального господарства.
З огляду на це Луцька міська рада, як представник територіальної громади міста, з метою уникнення ситуації, які завдають шкоди правам та свободам Луцької міської територіальної громади звертається до Міністра оборони України з проханням про збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників КП «Луцькводоканал» у кількості до 85 відсотків із числа військовозобов’язаних з огляду на викладене нижче.
Згідно з пунктом 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 №1332)кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі і відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов’язаних, зазначених в абзацах сьомому — чотирнадцятому пункту 5 цього Порядку, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Розпорядженням Волинської обласної військової адміністрації від 19.06.2024 № 264 «Про визначення підприємств, установ та організацій області критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» КП «Луцькводоканал» визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Розпорядженням Волинської обласної військової адміністрації від 31.10.2024 № 431 «Про визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» КП «Луцькводоканал» визнано таким, що відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку та визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Окрім того, КП «Луцькводоканал» є виконавцем мобілізаційного завдання з надання комунальних послуг (водопостачання та водовідведення) для забезпечення потреб національної економіки та життєдіяльності населення в особливий період відповідно до розпорядження Луцького міського голови від 05.05.2021 р.№М/1-рт «Про визначення мобілізаційних завдань підприємствам, установам, організаціям Луцької міської територіальної громади».
Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 08.07.2024 р.№611 «Про затвердження Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об’єктів критичної інфраструктури сектору життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об’єктів» КП «Луцькводоканал» включено до Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об’єктів критичної інфраструктури сектору життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об’єктів. Працівники підприємства мають досвід та відповідні навики у підтриманні безперебійного водопостачання, цілодобової роботи аварійно-відновлювальних бригад та ліквідації аварійних ситуацій на мережах міста.
Призов на військову службу працівників підприємства, враховуючи специфіку робіт на мережах водопостачання та водовідведення, суттєво вплине на виконання вище зазначених робіт, поставить під загрозу можливість швидкого реагування на аварійні ситуації.
Окрім того, на даний час КП «Луцькводоканал» є учасником інвестиційних проєктів із залученням коштів міжнародних фінансових організацій - проєкту Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) «Комплексна модернізація системи водопостачання та водовідведення м. Луцьк», проєкту Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО), проєкту Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО) «Підвищення енергоефективності та надійності системи водопостачання та водовідведення м. Луцька»; проєкту «Безпечна каналізація задля здорового довкілля: транскордонні рішення Луцька та Білостока» в рамках Програми Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 та програми ЮНІСЕФ (UNICEF) з надання підтримки стосовно покращення доступу до безпечної питної води та водовідведення.
Заплановані за проєктами роботи є надзвичайно відповідальним та технічно складним процесом і потребують значних професійних знань та досвіду. Над проєктами працюють висококваліфіковані та досвідчені спеціалісти, які залучаються для цього до різноманітних та технічно складних технологічних та виробничих процесів, і їх заміна у зв'язку зі складністю та специфікою роботи є неможливою, і поставить під загрозу співпрацю України, Луцької міської територіальної громади з названими вище міжнародними інституціями.
Реалізація цих міжнародних проєктів надасть можливість КП «Луцькводоканал» у повній мірі виконувати свої статутні завдання із цілодобового та безперебійного забезпечення Луцької міської територіальної громади послугами з водопостачання та водовідведення, суттєво поліпшивши при цьому безпеку та якість послуг, що ним надаються.
Практичне втілення проєктів у життя є надзвичайно важливим також для Луцької міської територіальної громади, оскільки надасть можливість забезпечити здійснення Луцькою міською радою державної політики у сфері надання житлово-комунальних послуг в межах територіальної громади та виконання нею повноважень по вирішенню питань водопостачання та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води, та забезпечить право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, яке їй належить.
Штатна чисельність КП «Луцькводоканал» становить 621 особа. До виконання вищезазначених заходів загалом залучається більш ніж 85 відсотків працівників із числа військовозобов’язаних (слюсарі аварійно-відновлювальних робіт, машиністи, оператори тощо). Нацей час вже мобілізовані 25 військовозобов’язаних працівників, що призвело до додаткового навантаження на цехи та відділи через неможливість швидко найняти кваліфікований персонал та провести відповідне навчання.
Потенційна мобілізація 50 відсотків військовозобов’язаних працівників негативно вплине на виконання КП «Луцькводоканал» своїх основних статутних завдань, таких, як забезпечення в умовах воєнного стану Луцької міської територіальної громади послугами з водопостачання та водовідведення, що своєю чергою поставить під загрозу санітарно-епідеміологічне благополуччя населення, збільшить і без того високу соціальну напруженість та призведе до порушення роботи органів місцевого самоврядування і втрати довіри до них з боку мешканців Луцької міської територіальної громади, що з огляду на триваючий воєнний стан є небезпечним та неприпустимим.
Враховуючи викладене, та відповідно до пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 №1332), Луцька міська рада просить прийняти рішення про збільшення кількості військовозобов’язаних працівників КП «Луцькводоканал», які підлягають бронюванню до 85 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Такі рішення було прийнято 18 грудня на сесії міськради.
Депутати наголосили, що ймовірна зупинка критичних підприємств громади вкрай негативно вплине на життєдіяльність міста та приєднаних населених пунктів. Вони наголосили, що водопостачання, водовідведення, теплопостачання та вивіз сміття мають забезпечуватися в громаді.
Луцький міський голова Ігор Поліщук наголосив: «Ми дуже вдячні тим, хто захищає наші життя на фронті. У тих, хто захищає наші життя на фронті, тут, у нашій громаді, живуть діти, батьки, дружини, сестри та інші близькі. Думаю, вони не хотіли би, щоб їхні рідні сиділи тиждень без води чи тепла і не могли би забезпечувати свої базові потреби».
Отож, депутати вирішили звернутися до міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників ДКП «Луцьктепло», ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» і КП «Луцькводоканал».
Подаємо тексти звернень без змін.
Звернення до Міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників ДКП «Луцьктепло»
ДКП «Луцьктепло» здійснює виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та надає послуги постачання теплової енергії (опалення) та гарячої води для забезпечення життєдіяльності населення міста Луцьк.
Таким чином, діяльність підприємства безпосередньо пов’язана із забезпеченням життєдіяльності населення Луцької міської територіальної громади.
Згідно з наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 08 липня 2024 року № 611 «Про затвердження Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об’єктів» ДКП «Луцьктепло» відноситься до Переліку таких підприємств, згідно з Секторальним переліком об’єктів.
ДКП «Луцьктепло» є виконавцем програми забезпечення безпеки та стійкості об’єктів критичної інфраструктури Волинської області на 2024-2026 роки, затвердженої наказом Волинської військової адміністрації від 28.12.2023 № 516.
Існуючі джерела генерації теплової енергії та існуючі лінійні інженерні споруди – об’єкти з цілорічним режимом роботи, на яких постійно ведуться роботи підвищеної небезпеки.
Для виробництва теплової енергії на підприємстві задіяні 44 котельні, із них 15 квартальних. Експлуатується 152 котли різних типів, із них 149 газових, 3 твердопаливних котли та дві когенераційні установки. Для виробництва гарячого водопостачання в роботі 44 центральних теплових пункти.
Для транспортування теплової енергії експлуатуються теплові мережі протяжністю 131 км в двотрубному обчисленні.
Підприємство обслуговує 350 індивідуальних теплових пунктів, що розташовані в багатоквартирних житлових будинках та надає послугу з централізованого опалення на 747-и житлових багатоквартирних будинків (126 тис. жителів).
У зв’язку з чим залучено до роботи працівників спеціальностей, які пройшли відповідне спеціалізоване навчання, медогляди, стажування, підтвердження і перевірку своїх знань.Професії, затребувані на підприємстві, знаходяться в сферах, котрі потребують технічної чи напівтехнічної кваліфікації працівників, які враховуючи темпи мобілізації в країні стають дефіцитними.
Поряд з тим, специфіка організації робочого процесу на підприємстві передбачає залучення саме чоловічої праці (завантаження/розвантаження, ліквідація аварійних ситуацій, заміна великогабаритних тепломереж, робота в теплових камерах, траншеях, котлованах, заміна і обслуговування тепломеханічного обладнання на об’єктах підприємства і т.д.).
У випадку можливих «блекаутів» підприємство буде змушене перевести роботу джерел виробництва електроенергії на дизельні генератора (45 шт.), що буде потребувати залучення додаткових матеріальних, фінансових та трудових ресурсів для підтримання їх працездатності (дозаправки паливом, контролю за їх роботою, технічним обслуговуванням).
Окрім того, ДКП «Луцьктепло» є учасником інвестиційних проєктів із залученням коштів міжнародних фінансових організацій.
На цей час триває співпраця підприємства (з 2014 року) з Європейським банком реконструкції та розвитку – кредитора Проєкту модернізації централізованого теплопостачання м. Луцька та розпорядника коштів Фонду східного партнерства з енергоефективності та екології (E5P), Фонду чистих технологій (CTF) та Шведського агентства з міжнародного розвитку Уряду Швеції (SIDA).
Нині підприємство приступило до реалізації другої фази Проєкту модернізації централізованого теплопостачання м. Луцька, що реалізується в рамках Плану забезпечення стійкості та джерел засобів для існування (RLF), стратегічного підходу ЄБРР як відповідь на війну проти України, з метою оперативного та ефективного реагування на існуючі та нові виклики та нагальні потреби в Україні та підготовки до її майбутньої реконструкції.
ДКП «Луцьктепло» співпрацює з Міжнародною організацією з міграції ООН (МОМ ООН) в рамках Проєкту просування кліматично ефективних послуг, Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) в рамках Проєкту встановлення конденсаційного теплообмінника для котла на біопаливі, що відповідає європейській концепції декарбонізації системи централізованого теплопостачання.
У рамках Проєкту міжнародної технічної допомоги «Проєкт енергетичної безпеки», передбаченого серед іншого Угодою між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво і Угодою про виконання завдання у сфері розвитку між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для сприяння стійкому економічному розвитку.
Укладений Меморандум про взаєморозуміння між Tetra Tech ES, Inc. та ДКП «Луцьктепло» про співробітництво щодо залучення та використання міжнародної технічної допомоги в рамках реалізації Проєкту.
Відтак, підприємство несе ризики та відповідальність за виконання проєктів міжнародної технічної допомоги, такої необхідної в умовах воєнного стану. У разі мобілізації працівників підприємства, постане питання про неможливість її освоєння та виконання взятих на себе зобов’язань перед міжнародними партнерами, адже замінити досвідчених, висококваліфікованих працівників буде неможливо.
Поряд з тим, ДКП «Луцьктепло» є виконавцем мобілізаційного завдання щодо забезпечення безперебійного постачання гарячої води та опалення життєвоважливим об’єктам та населенню міста Луцька, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2018 № 1043-0015 «Про затвердження мобілізаційних завдань на особливий період», розпорядженням голови Волинської обласної військової адміністрації від 15.03.2021 № М/11-т «Про визначення мобілізаційних завдань структурними підрозділами обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям, виконавчим комітетам Володимир-Волинської, Ковельської, Луцької, Нововолинської міських рад», розпорядженням міського голови від 05.05.2021 № М/1-рт «Про визначення мобілізаційних завдань підприємствам, установам, організаціям Луцької міської територіальної громади» та укладеним з виконавчим комітетом Луцької міської ради Договором на виконання мобілізаційного завдання в особливий період від 22.06.2021 № 118 ДСК.
Розпорядженням начальника Волинської обласної військової адміністрації від 25 червня 2024 року № 280 «Про визначення підприємств, установ, організацій області критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ДКП «Луцьктепло» визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
На виконання поставлених задач, координації роботи всіх служб, у тісній взаємодії з іншими службами критичної інфраструктури, підприємством задіяно висококваліфіковані кадри, які мають досвід та навички робіт, пов’язаних з постачанням гарячої води та забезпеченням опалення, підтримання в безаварійному стані теплових мереж, цілодобової роботи аварійно-диспетчерської служби, служби з ремонту устаткування теплових мереж, готових до ліквідації аварій на теплотрасах, обслуговування котелень та теплових пунктів, інших робіт пов’язаних з підтриманням в робочому стані опалювальної системи міста Луцька.
Мобілізація працівників, критично-необхідних для виконання вищезазначених робіт, поставить під загрозу можливість швидкого реагування на аварійні ситуації, оперативної ліквідації їх наслідків та відновлення постачання гарячої води та теплопостачання, забезпечення безперебійного теплопостачання споживачів, шляхом глибокої модернізації об’єктів теплопостачання, впровадження прогресивних новітніх технологій та зниження витрат на використання паливно-енергетичних ресурсів та створить ризики можливого аварійного виходу з ладу тепломеханічного обладнання котелень і теплових мереж, що в свою чергу може призвести до розмороження систем опалення при мінусових температурах зовнішнього повітря.
Штатна чисельність ДКП «Луцьктепло» становить 773 особи. До виконання вищезазначених заходів загалом залучається більш ніж 85 відсотків працівників із числа військовозобов’язаних. Нацей час вже мобілізовано 23 військовозобов’язаних працівника, що призвело до додаткового навантаження через неможливість швидко найняти кваліфікований персонал та провести відповідне навчання.
Враховуючи вищевикладене, та відповідно до абзацу 2 пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (зі змінами), Луцька міська рада просить прийняти рішення про збільшення кількості військовозобов’язаних працівників ДКП «Луцьктепло», які підлягають бронюванню до 85 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Звернення до Міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс»
Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс» є єдиним постачальником послуг з управління побутовими відходами у 36 населених пунктах Луцької міської територіальної громади, що налічує приблизно 243 482 осіб, а також є балансоутримувачем полігону твердих побутових відходів у с. Брище, Луцького району, Волинської області.
Діяльність підприємства безпосередньо спрямована на забезпечення життєдіяльності населення Луцької міської територіальної громади. Оскільки ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» відповідає за належне видалення відходів на полігоні, які надходять також із Підгайцівської, Рожищенської та Боратинської територіальних громад, його діяльність важлива і для прилеглих громад. Також, ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» надає інші послуги, що спрямовані на забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення громади (обслуговування мереж зливової каналізації, санітарне очищення громади, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, зимове утримання доріг та тротуарів тощо).
Відповідно до Переліку секторів критичної інфраструктури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109, тип основної послуги управління побутовими відходами відноситься до підсектору «комунальні послуги» сектору 10 «Системи життєзабезпечення» секторів критичної інфраструктури.
Засновником (власником) ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є Луцька міська територіальна громада, в особі Луцької міської ради, що передбачено статутом підприємства.
Майно ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади та закріплене за підприємством на праві господарського відання.
Луцька міська рада, представляючи інтереси громади, з метою запобігання ситуаціям, що можуть порушити права та свободи жителів Луцької міської територіальної громади, звертається до Міністра оборони України з проханням збільшити кількість військовозобов’язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», що підлягають бронюванню, до 85 відсотків, враховуючи вказані нижче обставини.
Згідно з пунктом 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами), кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі і відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов’язаних, зазначених в абзацах сьомому – чотирнадцятому пункту 5 цього Порядку, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Відповідно до розпорядження голови Волинської обласної військової адміністрації від 19.04.2024 року № 160 Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Працівники комунального підприємства володіють специфічними навиками управління, керування та обслуговування вантажних транспортних засобів, спецтехніки підприємства та його обладнання. Складні технологічні процеси, захоронення відходів, крайня необхідність оперативно та якісно ремонтувати спеціальну техніку та обладнання, вільне володіння працівниками маршрутами, локаціями та усіма особливостями збору відходів, в тому числі і небезпечних відходів у складі побутових відходів, експлуатація підземних контейнерів, ймовірність завдання значної шкоди нормальним умовам життєдіяльності та існування викликів і загроз, що можуть виникати щодо ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» у разі порушення його функціонування визначають системи підприємства як об’єкти критичної інфраструктури.
Враховуючи специфіку діяльності комунального підприємства, більшість функцій реалізовується силами чоловіків (фізично важка праця, яка потребує спеціальних вмінь та навичок), а також шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу (працівники підлягають попередньому та періодичним медичним оглядам через шкідливі і небезпечні фактори). Виконання окремих функцій спеціалістами-жінками на підприємстві замінити неможливо. Навіть до введення воєнного стану постійно існувала тенденція браку кадрів, а з початком війни ситуація погіршилась і стає критичною.
ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є балансоутримувачем полігону твердих побутових відходів у с. Брище, Луцького району, Волинської області. Цей об’єкт потребує постійного професійного обслуговування: рекультивація, пересипка, обвалування.
Щоденно працівниками підприємства здійснюється захоронення сотні тон побутових відходів Луцької, Боратинської, Підгаєцької, Рожищенської ОТГ. Кваліфіковані, професійні, досвідчені працівники підприємства здійснюють технологічне складування відходів на карті полігону, їх ущільнення та пересипку для екологічного оброблення відходів спеціальною технікою та механізмами, які використовуються виключно на полігонах побутових відходів. Захоронення відходів у спосіб, що суперечить вимогам державних та європейських стандартів, може стати джерелом захворювань та інфекцій, засмічення навколишніх територій та забруднень земельних ділянок, підземних вод, а також швидко вичерпати потужність (об’єми) полігону.
4 березня 2024 року між Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), Луцькою міською радою та ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» підписано угоду про підготовку до кредитного фінансування для будівництва сміттєпереробного комплексу в Луцькій міській територіальній громаді. Підприємство перебуває на завершальній стадії перед підписанням основного договору. Процес фінансування програми: «RLF Проєкт модернізації системи управління твердими побутовими відходами у м. Луцьк» вимагає виконання ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» ряд зобов’язань, над якими працюють висококваліфіковані та досвідчені спеціалісти, які розуміють усі виробничі та технологічні процеси роботи підприємства, і їх заміна у зв'язку зі складністю та специфікою роботи є неможливою, і поставить під загрозу співпрацю України, Луцької міської територіальної громади з названими вище міжнародними інституціями.
На баланс ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» передано модульне обладнання контейнерного типу для очищення фільтрату полігону ТПВ в с. Брище. Це обладнання є міжнародною технічною допомогою, яка профінансована Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини через неприбуткове ТОВ EngagementGlobal gGmbH.
Працівники підприємства забезпечують коректне та правильне функціонування високоточного обладнання, а також досягнення сталих показників результатів проєкту, котрі повинні підтримуватись відповідно до грантового контракту протягом трьох років.
Успішна реалізація міжнародних проєктів є важливим кроком не тільки для євроінтеграції України та зміцнення її репутації як надійного партнера, здатного виконувати зобов'язання, а й для ефективної модернізації існуючої системи управління відходами в громаді.
ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» єдине підприємство у громаді, що здійснює повний комплекс організаційно-технічних заходів та робіт з метою забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходами від руйнувань.
Для виконання вищезазначених заходів залучається понад 85% працівників серед військовозобов’язаних. З 2022 року мобілізовано 31 працівник, що спричинило значне навантаження на роботу підприємства. Це пов’язано з дефіцитом кадрів, які володіють специфічними навичками управління, керування та обслуговування вантажних транспортних засобів, спеціалізованої техніки підприємства, а також механізмів і процесів, що здійснюються на ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс». Така ситуація призводить до ризику зниження ефективності виконання основних функцій підприємства, що, в свою чергу, може спричинити проблеми у забезпеченні належного рівня послуг.
Можлива мобілізація 50% військовозобов'язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» може мати катастрофічні наслідки для виконання основних завдань підприємства, зокрема забезпечення належного управління побутовими відходами та обслуговування полігону відходів. Це не лише загрожує зривом належного функціонування системи поводження з відходами, а й може призвести до серйозних проблем з санітарно-епідеміологічною ситуацією. Відсутність належного контролю над утилізацією відходів та їх зберіганням створює сприятливі умови для поширення хвороб, зараження водних та повітряних ресурсів, а також можливе забруднення навколишнього середовища. У результаті цього загроза для здоров’я як жителів Луцької міської територіальної громади, так і прилеглих територій збільшується в рази.
Додатково повідомляємо, що з 09.12.2024 ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» включений до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
На підставі викладеного вище, та відповідно до пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами), Луцька міська рада просить прийняти рішення про збільшення кількості військовозобов’язаних працівників ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», які підлягають бронюванню до 85 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Звернення до Міністра оборони України щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників КП «Луцькводоканал»Директор КП «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк
КП «Луцькводоканал» є єдиним спеціалізованим підприємством яке провадить ліцензовану діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення на території Луцької міської територіальної громади і має статус об’єкта життєзабезпечення і стратегічного значення, забезпечує населення Луцької міської територіальної громади послугами з подачі холодної питної води та приймання стічних вод до комунальної каналізації, подачі води теплопостачальним підприємствам для надання ними послуг з постачання гарячої води і опалення, та для забезпечення пожежної безпеки. Підприємство займає монопольне становище на ринку послуг з водопостачання та водовідведення і відповідно до Закону України «Про природні монополії» включено до Переліку суб'єктів природної монополії в територіальних (географічних) межах Волинської області.
Таким чином, діяльність підприємства безпосередньо пов’язана із забезпеченням життєдіяльності населення Луцької міської територіальної громади, в зв’язку з чим є важливою.
Відповідно до Переліку секторів критичної інфраструктури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109, тип основної послуги централізоване водовідведення відноситься до підсектору «комунальні послуги» сектору 10 «Системи життєзабезпечення» секторів критичної інфраструктури.
Засновником (власником) КП «Луцькводоканал» є територіальна громада міста Луцька, в особі Луцької міської ради, що передбачено статутом підприємства.
Майно КП «Луцькводоканал» перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Луцька та закріплене за підприємством на праві господарського відання.
Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування, що чітко визначено нормами статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води, належить до визначених статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноважень органів місцевого самоврядування в галузі житлово-комунального господарства.
З огляду на це Луцька міська рада, як представник територіальної громади міста, з метою уникнення ситуації, які завдають шкоди правам та свободам Луцької міської територіальної громади звертається до Міністра оборони України з проханням про збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників КП «Луцькводоканал» у кількості до 85 відсотків із числа військовозобов’язаних з огляду на викладене нижче.
Згідно з пунктом 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 №1332)кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі і відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов’язаних, зазначених в абзацах сьомому — чотирнадцятому пункту 5 цього Порядку, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Розпорядженням Волинської обласної військової адміністрації від 19.06.2024 № 264 «Про визначення підприємств, установ та організацій області критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» КП «Луцькводоканал» визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Розпорядженням Волинської обласної військової адміністрації від 31.10.2024 № 431 «Про визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» КП «Луцькводоканал» визнано таким, що відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку та визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Окрім того, КП «Луцькводоканал» є виконавцем мобілізаційного завдання з надання комунальних послуг (водопостачання та водовідведення) для забезпечення потреб національної економіки та життєдіяльності населення в особливий період відповідно до розпорядження Луцького міського голови від 05.05.2021 р.№М/1-рт «Про визначення мобілізаційних завдань підприємствам, установам, організаціям Луцької міської територіальної громади».
Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 08.07.2024 р.№611 «Про затвердження Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об’єктів критичної інфраструктури сектору життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об’єктів» КП «Луцькводоканал» включено до Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об’єктів критичної інфраструктури сектору життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об’єктів. Працівники підприємства мають досвід та відповідні навики у підтриманні безперебійного водопостачання, цілодобової роботи аварійно-відновлювальних бригад та ліквідації аварійних ситуацій на мережах міста.
Призов на військову службу працівників підприємства, враховуючи специфіку робіт на мережах водопостачання та водовідведення, суттєво вплине на виконання вище зазначених робіт, поставить під загрозу можливість швидкого реагування на аварійні ситуації.
Окрім того, на даний час КП «Луцькводоканал» є учасником інвестиційних проєктів із залученням коштів міжнародних фінансових організацій - проєкту Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) «Комплексна модернізація системи водопостачання та водовідведення м. Луцьк», проєкту Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО), проєкту Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО) «Підвищення енергоефективності та надійності системи водопостачання та водовідведення м. Луцька»; проєкту «Безпечна каналізація задля здорового довкілля: транскордонні рішення Луцька та Білостока» в рамках Програми Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 та програми ЮНІСЕФ (UNICEF) з надання підтримки стосовно покращення доступу до безпечної питної води та водовідведення.
Заплановані за проєктами роботи є надзвичайно відповідальним та технічно складним процесом і потребують значних професійних знань та досвіду. Над проєктами працюють висококваліфіковані та досвідчені спеціалісти, які залучаються для цього до різноманітних та технічно складних технологічних та виробничих процесів, і їх заміна у зв'язку зі складністю та специфікою роботи є неможливою, і поставить під загрозу співпрацю України, Луцької міської територіальної громади з названими вище міжнародними інституціями.
Реалізація цих міжнародних проєктів надасть можливість КП «Луцькводоканал» у повній мірі виконувати свої статутні завдання із цілодобового та безперебійного забезпечення Луцької міської територіальної громади послугами з водопостачання та водовідведення, суттєво поліпшивши при цьому безпеку та якість послуг, що ним надаються.
Практичне втілення проєктів у життя є надзвичайно важливим також для Луцької міської територіальної громади, оскільки надасть можливість забезпечити здійснення Луцькою міською радою державної політики у сфері надання житлово-комунальних послуг в межах територіальної громади та виконання нею повноважень по вирішенню питань водопостачання та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води, та забезпечить право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, яке їй належить.
Штатна чисельність КП «Луцькводоканал» становить 621 особа. До виконання вищезазначених заходів загалом залучається більш ніж 85 відсотків працівників із числа військовозобов’язаних (слюсарі аварійно-відновлювальних робіт, машиністи, оператори тощо). Нацей час вже мобілізовані 25 військовозобов’язаних працівників, що призвело до додаткового навантаження на цехи та відділи через неможливість швидко найняти кваліфікований персонал та провести відповідне навчання.
Потенційна мобілізація 50 відсотків військовозобов’язаних працівників негативно вплине на виконання КП «Луцькводоканал» своїх основних статутних завдань, таких, як забезпечення в умовах воєнного стану Луцької міської територіальної громади послугами з водопостачання та водовідведення, що своєю чергою поставить під загрозу санітарно-епідеміологічне благополуччя населення, збільшить і без того високу соціальну напруженість та призведе до порушення роботи органів місцевого самоврядування і втрати довіри до них з боку мешканців Луцької міської територіальної громади, що з огляду на триваючий воєнний стан є небезпечним та неприпустимим.
Враховуючи викладене, та відповідно до пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 №1332), Луцька міська рада просить прийняти рішення про збільшення кількості військовозобов’язаних працівників КП «Луцькводоканал», які підлягають бронюванню до 85 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Коментарів: 1
10 афроукраїнців
Показати IP
Сьогодні 13:38
Все, що не 100% - обман. Сьогодні на умовному критичному підприємстві 100 військовопримушуваних, з них 85 забронювали, а 15 забрали на війну, залишилось 85, хоч і до кінця періоду дії "критичності". В умовне завтра оголошують нове обілечування підприємств через потребу більш раціонально поділити гусей. Підприємство успішно переобілетилось зі своїми 85-ма військовопримушуваними. Тепер 85% від них це 72, їх забронювали до нової дати, тепер як і попереднього разу згідно з остаточними критеріями. А 13 поїдуть на війну. Через місяць-два "ой лишенько, щось вас так багато, готуйтесь до переобілечування"))) 61, 51, 43, 36... а було 100 і всі рази чудові правила
Зупинилося серце військового з Волині Володимира Левчика
Сьогодні 15:31
Сьогодні 15:31
Новий рік – новий оператор, але той самий номер!
Сьогодні 14:58
Сьогодні 14:58
На Львівщині затримали «бізнесмена» з Луцька, який допомогав незаконно виїхати з України
Сьогодні 14:26
Сьогодні 14:26
Двоє лучан здобули золото на чемпіонаті України серед спортсменів Спеціальної Олімпіади
Сьогодні 14:09
Сьогодні 14:09
Додати коментар:
УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.