USD 41.15 41.45
  • USD 41.15 41.45
  • EUR 41.20 41.70
  • PLN 10.77 10.92

Арахіс у легенях, магніти в стравоході та опіки від побутової хімії: волинські лікарі розповіли, із чим до них привозять маленьких пацієнтів

20 Вересня 2024 17:02
Щороку в обласній дитячій кілінічній лікарні обстежують орієнтовно 150 пацієнтів із підозрами на проковтування чи вдихання сторонніх предметів, близько двох третин з них підтверджують. Ще близько 50 дітей щороку лікуються з хімічними опіками стравоходу – це надзвичайно важка і небезпечна для життя травма. Зараз у хірургічному відділенні перебуває дитина віком 1 рік 9 місяців, яка випила мийний засіб.

Про це повідомили у Волинському обласному медоб’єднанні захисту материнства і дитинства.

«Батарейки, монети, ґудзики, заколки для волосся, дрібні іграшки, насінини соняшника і гарбуза, шматок пакета, віника – із дитячих стравоходів та дихальних шляхів доводилося діставати найрізноманітніші предмети», – розповідає ендоскопістка та хірургиня дитяча Юлія Артишук, показуючи власну фотоколекцію предметів.
Читати ще: П’ять років тому тут з’явилося на світ перше немовля. Волинський перинатальний центр відзначає річницю

Олександр Сльозко, ендоскопіст та хірург дитячий, наголошує: усі іграшки потрібно давати дітям відповідно до віку. В жодному разі півторарічна дитина не може гратися тим, що містить батарейку чи дрібні деталі. Батарейка становить особливу небезпеку, адже, потрапляючи у стравохід, призводить до важкого хімічного опіку.
Круглі монетоподібні батарейки, які використовують у вагах, пультах, іграшках – це найбільша небезпека для дітей. Саме батарейки спричиняють найгірші наслідки, адже вони «приклеюються» до стравоходу і дуже швидко призводять до хімічного опіку: луг, який міститься в батарейці, вступає в реакцію зі слизовою оболонкою. Батарейка буквально пропалює стравохід, поряд розташована трахея – опік може поширитися і на неї.
Природним шляхом батарейка, яка застрягла в стравоході, не вийде – її обов’язково треба видалити, інколи навіть «вирвати», попри травматичність процедури. Банальна батарейка може спричинити незворотні наслідки: реанімація, хірургічні втручання, подальша інвалідизація і проблеми на усе життя. Проковтнута батарейка може призвести навіть до смерті.
Ще одна небезпека для дітей – побутова хімія, мийні засоби. Діти реагують на гарні, яскраві пляшки, сучасні мийні засоби добре пахнуть, малюків це також приваблює. Тому в жодному разі не можна залишати побутову хімію у досяжності дитини: вона може зацікавитися і спробувати вміст на смак.
Для опіку ротової порожнини та стравоходу навіть не треба робити ковток – достатньо намочити і облизати пальці, ковпачок.

«Інколи батьки пояснюють, що дитина лише спробувала, нічого надзвичайного не сталося. Однак близько 90% таких дітей проходять потім через реанімаційне відділення», – каже Олександр Сльозко.

Читати ще: 3-річний хлопчик з Луцька опинився у реанімації після лікування зубів під наркозом

На місці хімічного опіку утворюється рубець, який не росте. У цьому місці стінка стравоходу стоншується і може розірватися, адже там утворюється «кишеня», в якій накопичується їжа.
Лікарі наголошують, що за жодних обставин хімічні речовини не можна переливати у пляшки з-під напоїв. Один із випадків: чотирирічний хлопчик випив з пляшки з-під газованої солодкої води засіб для миття автомобільних двигунів. Врятувати життя дитини вдалося, однак хлопчик переніс близько 100 наркозів.

Магнітні конструктори та інші магніти також є небезпечними іграшками. Наприклад, підлітки граються магнітами, складаючи в роті фігурки з магнітного конструктора, і проковтують: лікарі рятували хлопця, який проковтнув чотири магніти – вони склеїлися і утворили чотири перфорації кишківника. Навіть один магніт, якщо він важкий, великий, може стати причиною серйозної проблеми. Якщо через два тижні він не виходить природним шляхом – потрібна операція.

Читати ще: На Волині почастішали випадки коронавірусу серед дітей

«Маленьким дітям, якщо в них нема зубів, давати горішки, насіння соняшника та гарбуза не можна – у малечі виділяється багато слини, вона може похлинутися. Була ситуація, коли дитина на святкуванні дня народження стрибнула в басейн з повним ротом арахісу – довелося діставати з легень 10 шматочків горіхів.
Іншій маленькій дитині дали гратися квасолею (для розвитку дрібної моторики) і в результаті вночі ми діставали квасолину. Також діти проковтують хрестики та шпильки, які батьки чіпляють до візочків, щоб дитину не зурочили. Маленька дитина тягне усе, до висить у неї перед очима. Треба пам’ятати про безпеку!

Був випадок, коли старші діти дали тримісячній монети – їх знайшли в стравоході через кілька місяців після тривалого лікування шлунково-кишкових розладів», – розповідають випадки зі своєї практики лікарі.
Отже, найголовніше – це уважність батьків. Як уникнути небезпечної ситуації:

● не давати дітям іграшки, які не передбачені для їхнього віку;

● не залишати дрібні предмети в місцях, до яких може дотягнутися малюк, наприклад, уважно стежити, щоб дитина не мала доступу до монет, ювелірних прикрас та біжутерії, пульта від телевізора тощо;

● не купувати додому речей та іграшок, для роботи яких потрібні батарейки, магніти; поясніть старшим дітям, які речі давати маленьким не можна;

● не залишайте в зоні досяжності дитини побутову хімію, ліки, не переливайте хімічні речовини в пляшки з-під напоїв.

Якщо ви підозрюєте, що дитина проковтнула сторонній предмет, негайно звертайтеся по медичну допомогу.

Симптомами можуть бути біль за грудиною, утруднене ковтання або неможливість ковтнути, відмова від їжі, блювота, слинотеча, набряк шиї, крепітація (шум у грудині), біль у животі.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus