USD 41.00 41.45
  • USD 41.00 41.45
  • EUR 41.20 41.60
  • PLN 10.30 10.55

95 років Волинському краєзнавчому музею: найдавніші та сучасні експонати

17 Червня 2024 10:08
Волинському краєзнавчому музею виповнюється 95 років. Першу збірку старожитностей презентували у Луцьку 16 червня 1929 року під час відкриття музею.

Того дня було багато відвідувачів і почесних гостей, їм презентували стародруки, оздоби з металу та рукописні документи, розповіла Суспільному головна зберігачка фондів Ольга Корецька. З її слів, на освяченні музею 28 червня 1929 року був і президент Речі Посполитої Ігнацій Мостицький, який залишив свій автограф на перших сторінках книги відгуків.

Найдавніший експонат музею

За кількістю експонатів найчисельніша у Волинському краєзнавчому музеї – археологічна колекція. Вона налічує знаряддя праці з кремнію та каменю, глиняний посуд. Найцінніший експонат – скарб, знайдений на глибині пів метра у 1961 році поблизу села Качин на Камінь-Каширщині.

«Він датується V століттям нашої ери. Складається із бляшок кінської збруї, виготовлених зі срібла і срібна гривня. З подіями війни багато речей були перенесені в більш безпечні місця», – каже Ольга Корецька.
Робота музею в час повномасштабної війни

Основні фонди Волинського краєзнавчого музею налічують понад 172 тисячі експонатів, стільки ж експонатів в допоміжному фонді, говорить директорка Оксана Важатко. З її слів, у перші три місяці повномасштабного вторгнення Волинський краєзнавчий музей не приймав відвідувачів. Який вигляд мають давні експонати, зараз, каже, можна побачити лише на фотографіях.

До 95-річчя музею, аби не були порожніми вітрини, науковці монтують оновлену експозицію відділу давньої історії, тривають й виставкові проєкти.
«Коли розпочалась повномасштабна війна у Луцьку, ми всі пам’ятаємо вибухи, як потім зрозуміли, на Луцькому аеродромі. І нам вдалося отримати певні речі, які лишилися після бомбардування аеродрому, зокрема – залишки літака, залишки ракети, які атакували аеродром», – розповідає керівниця Волинського краєзнавчого музею.
Читати ще: У Волинському краєзнавчому музеї представили виставку світлин з фронту та прифронтової зони

У музеї проводять для відвідувачів тематичні екскурсії. Серед школярів, за словами Оксани Важатко, популярний відділ природи. «Я побачила великого зубра, він занесений у Червону книгу. Я дізналась, що він водиться у нас в лісі і що він дуже великий », – каже учениця Валерія Гречна.
Відокремлений підрозділ – Музей волинської ікони

Волинський краєзнавчий музей має шість відокремлених відділів, в яких працюють 142 науковці та доглядачі. Один з підрозділів – Музей волинської ікони очолює Тетяна Єлісєєва. Науковиця у музейній справі 43 роки. Розповідає: була учасницею наукової експедиції у 80-х роках минулого століття, коли збирали експонати, які тепер презентують школу волинського іконопису з 16 по 18 століття.
Читати ще: У музеї Волинської ікони – персональна виставка художника-вітражиста з Ковеля

«Ми навіть не уявляли масштабів руйнувань наших храмів на той період і масштабів руйнувань сакральних пам’яток. У нас було величезне бажання їх зберегти, забрати та привезти у музей. Ми тоді привозили надзвичайно багато ікон, церковного начиння і декоративної різьби», – говорить завідувачка Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва.
Зі слів Тетяни Єлісєєвої, у фондах Музею Волинської ікони – майже три тисячі ікон, елементів декоративної різьби та скульптури, предметів металопластики. Також налічується 462 хатні ікони, які вилучили на волинських митних пунктах пропуску.

Довідково: Волинський краєзнавчий музей – головний музей Волинської області, найбільший і один із найдавніших в області. Його було відкрито 16 червня 1929 року у Луцьку. На базі закладу 1940 року було організовано обласний історико-краєзнавчий музей. У роки Другої світової війни колекція музею зазнала значних втрат, але заклад зміг відновити роботу у 1944 році. Нині Волинський краєзнавчий музей має в своєму складі ще шість музеїв.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus