USD 42.20 42.57
  • USD 42.20 42.57
  • EUR 40.40 42.65
  • PLN 10.22 10.37

8 вересня: свята, події, факти. День грамотності, засновано Народний Рух

8 Вересня 2024 00:00
Сьогодні, 8 вересня, День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України.

Цього дня світ відзначає Міжнародний день грамотності, Всесвітній день фізіотерапії, Міжнародний день солідарності журналістів, День вибачень та День посиденьок на кухні.

У Македонії – День незалежності, в Андоррі – Національний день, на Мальті – День перемоги, у Литві – День подяки за свободу і незалежність, в Іспанії – День волонтера, у США – День амперсанда.

8 вересня православні відзначають Різдво Пресвятої Богородиці – одне з найбільш важливих православних свят. Воно належить до так званих двунадесятих, тобто 12 найбільших свят. В народі день отримав назву Друга Пречиста.

День ангела відзначають Іван, Георгій, Марія.

Цього дня народилися король Англії Річард I Лев’яче Серце, французький поет, нобелівський лауреат Фредерік Містраль, чеський композитор Антонін Леопольд Дворжак, український письменник-романіст доби Розстріляного Відродження Олександр Соколовський, український археолог Іван Борковський, українська акторка театру й кіно, уродженка Волині Наталія Ужвій, український політичний, військовий і громадський діяч Петро Войновський, український архітектор Григорій Слуцький, український художник, автор перших марок незалежної України Олександр Івахненко, український живописець Олександр Ацманчук, українська оперна співачка Лідія Забіляста, американський кінорежисер, сценарист, та продюсер українського походження Вадим Перельман, американська поп- і хіп-хоп-співачка Пінк (Алеш’я Мур), американська співачка, музикант, композитор і автор пісень українського походження Неко Райчел Кейс.

Події

1504 – у Флоренції на площі Сіньйорії встановили п’ятиметрову статую «Давид» роботи Мікеланджело Буонарроті.

1514 – у битві під Оршею московська армія була розбита русько-литовськими військами під проводом князя Костянтина Острозького.

1522 – завершено першу навколосвітню подорож, почату під керівництвом Фернана Магеллана. Із п’яти кораблів Магеллана назад повернувся лише один – під командуванням Хуана Елькано. В різних джерелах зустрічається й інша дата – 6 вересня.

1529 – османські війська взяли Буду в королівстві Угорщина (нинішній Будапешт).

1664 – Нова Голландія, нідерландська колонія в Північній Америці (сучасні штати Нью-Йорк, Нью-Джерсі та Делавер), цілковито перейшла під контроль англійців.

1760 – останній французький генерал-губернатор Канади Водрейль здав Монреаль британцям. Згідно з підписаною згодом Паризькою угодою, Нова Франція стала власністю Королівства Великої Британії.

1791 – у паризькому Луврі художники вперше виставили на огляд свої картини.

1796Наполеон розбив австрійців у битві біля Бассано (Ломбардія).

1886 – засновано Йоганнесбург, нині найбільше місто ПАР.

1888 – відбувся перший матч Англійської футбольної ліги.

1914 – біля села Воля-Висоцька (Львівська область) російський пілот, штабскапітан Петро Нестеров здійснив перший в історії повітряний таран, під час якого загинув і він, і екіпаж австрійського літака.

1919 – поет Ґабріеле д’Аннунціо на чолі загону італійських націоналістів захопив місто Фіуме (Королівство Сербів, Хорватів і Словенців) і проголосив його незалежною «Республіка Фіуме».

1943 – король Віктор Еммануїл III оголосив про капітуляцію Королівства Італія перед військами союзників.

1951 – у Сан-Франциско представники 48 країн підписали мирний договір з Японією за підсумками Другої світової війни. СРСР у цій акції участі не брав, і дотепер Росія як його спадкоємниця формально перебувала в стані війни з Японією.

1952 – вийшло перше книжкове видання повісті Ернеста Гемінґвея «Старий і море».

1967 – в Норвезькому морі через пожежу затонув радянський підводний човен «Ленінський комсомол» з 39 членами екіпажу.

1989 – у Києві заснований Народний рух України за перебудову.

1993 – створено Всесвітню організацію міст культурної спадщини ЮНЕСКО. Відзначається як День солідарності міст Світової культурної спадщини.

2005 – Президент України Віктор Ющенко своїми указами відправив у відставку уряд Юлії Тимошенко, а також звільнив із займаних посад секретаря Ради національної безпеки і оборони України Петра Порошенка, голову СБУ Олександра Турчинова, президента Національної телекомпанії України Тараса Стецьківа та голову Державної митної служби Володимира Скомаровського. Того ж дня він призначив виконувачем обов’язків Прем’єр-міністра України Юрія Єханурова.

2005 – російське ВАТ «Газпром» і німецькі концерни BASF AG і E.ON AG підписали в Берліні угоду про будівництво Північно-Європейського газопроводу (Nord Stream) через акваторію Балтійського моря (в обхід України, Білорусі та країн Балтії).

2009 – помер український співак, композитор, автор-виконавець В'ячеслав Хурсенко.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus