USD 40.95 41.35
  • USD 40.95 41.35
  • EUR 41.30 41.50
  • PLN 10.35 10.48

8 травня: свята, події, факти. День пам'яті і примирення та День ірису

8 Травня 2023 00:00
8 травня українці відзначають День пам'яті і примирення. У цей день вшановуємо пам'ять загиблих і постраждалих у Другій світовій війні.

Сьогодні відзначають Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Всесвітній день меланоми (Дата на 2023 рік. Відзначається в другий понеділок травня), День Ідальго в Мексиці (відзначається в день народження національного героя Мексики Мігеля Ідальго), День ірису, День Трумена в штаті Міссурі, США, День Феррі в Англії, також відомий як День флори або Волохатий танець в Хелстон, Корнуолл, Великобританія, День батьків в Південній Кореї, День без шкарпеток (відчуйте свободу), День безпечного водіння на Філіппінах (дата на 2023 рік. Проводять у другій понеділок травня), День звільнення або День ветерана в Норвегії (засноване в 2011 році. У багатьох норвезьких містах в цей день проходять урочисті заходи, спогади історичних подій, покладання вінків на могили полеглих солдат), День парагвайського хіміка, День перемоги в країнах Америки, у Франції, в Польщі, в Чехії, День стипендіата в Іспанії, Міжнародний день осла, Міжнародний день уболівальників, Національний день кокосового кремового пирога в США.

Іменини за православним календарем святкують Марк та Сильвестр.

8 травня народилися президент США в 1945-1953 роках Гаррі Трумен, український письменник Олесь Ульяненко, іспанський поп-співак Енріке Іглесіас, український поп- і реп-співак, шоумен, телеведучий Олексій Потапенко (Потап).

Події

У 2004 році німецька поліція заарештувала 18-річного творця комп'ютерного вірусу «Sasser».

У 1996 році внесені зміни до конституції ПАР - надані рівні громадянські права представникам всіх рас. Зулуські націоналісти і білі екстремісти бойкотували парламентське рішення і весь процес департизації країни.

У 1994 році Азербайджан приєднався до договору про припинення вогню в Карабасі.

У 1988 році у Франції пройшов другий тур президентських виборів, за результатами якого на новий семирічний термін обрано Франсуа Міттерана.

У 1984 році Олімпійський комітет Радянського Союзу відмовився направляти команду спортсменів для участі в XXIII Олімпіаді в Лос-Анжелесі. Бойкот офіційно пояснювався погрозами насильства по відношенню до радянських спортсменів, хоча насправді це була політична акція - відповідь за бойкот американцями Московської олімпіади 1980 року.

У 1982 році в Києві на площі Перемоги урочисто відкрили монумент місту-герою Києву.

У 1976 році шведська група «ABBA» втретє піднялася на першу сходинку британського хіт-параду з піснею «Fernando», яку утримувала протягом місяця.

У 1970 році вийшов диск «Let It Be».

У 1965 році укази Президії Верховної Ради СРСР: твердження Положення про почесне звання «Місто-Герой»; про надання Брестській фортеці почесного звання «Фортеця-Герой»; про вручення ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» містам-героям Волгограду, Севастополю і Одесі, медалі «Золота Зірка» містам-героям Ленінграду і Києву.

У 1962 році в Лондоні перестали ходити останні тролейбуси.

У 1961 році в Англії був засуджений до 42-х років в'язниці 38-річний дипломат Джордж Блейк, обвинувачений в шпигунській діяльності на користь СРСР.

У 1960 році встановлені дипломатичні відносини між Кубою і СРСР.

У 1959 році в Канадській провінції Онтаріо заборонили покарання ув'язнених побиттям.

У 1954 році створена Федерація футболу Азії.

У 1953 році перший французький конвертоплан Сюд-Уест SO 1310 «Фарфаде» здійснив перший політ як вертоліт.

У 1952 році в Москві почався судовий процес над керівниками Єврейського антифашистського комітету.

У 1949 році парламентська рада в Бонні прийняла «Основний закон» (Конституцію ФРН).

У 1947 році Франція вийшла зі складу Міжнародного Валютного Фонду.

У 1945 році в передмісті Берліна Карлхорсті, зайнятому радянськими військами, представники німецького головнокомандування на чолі з генералом Кейтелем підписали Акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини; цей договір за дорученням радянського уряду підписав маршал Радянського Союзу Георгій Жуков, а також представники США, Великобританії та Франції.

У 1944 році шеф єврейського відділу гестапо А. Ейхман запропонував союзникам обміняти угорських євреїв на 10000 вантажівок.

У 1943 році закінчилося повстання Варшавського гетто.

У 1942 році в Кораловому морі з борту атакованого американського авіаносця «Лексінгтон» евакуйовані 2735 осіб - наймасовіша в історії рятувальна операція.

У 1942 році вермахт почав наступ в Криму.

У 1940 році німецькі командос у формі голандських військових перетнули німецько-нідерландський кордон і взяли під контроль стратегічні мости для подальшого просування вермахту.

У 1937 році президент Чехословаччини Е. Бенеш надіслав Сталіну повідомлення з попередженням про підготовку проти нього змови серед вищого керівництва Червоної Армії.

У 1933 році Махатма Ганді почав голодний страйк проти британського панування в Індії.

У 1926 році відбувся перший авіапереліт над північним полюсом.

У 1923 році Великобританія пред'явила СРСР низку ультимативних вимог («ультиматум Керзона»).

У 1921 році російські емігранти відкрили в Константинополі перегони тарганів.

У 1919 році Центральною Руською Народною Радою укладено Ужгородський меморандум - рішення про приєднання Закарпаття до Чехословаччини.

У 1903 році перший справжній дирижабль «Лебодь» здійснив свій перший політ на 37 км.

У 1902 році під час виверження вулкана Пеле палаюча хмара зруйнувала місто Сен-П'єр на острові Мартініка. Загинули близько 30 000 жителів, уцілів лише один чоловік.

У 1900 році близько 6000 чоловік загинули через ураган і повінь в Гальвестоні (Техас, США).

У 1898 році завершилося одиночне кругосвітнє плавання Джошуа Слокама на шлюпі «Спрей».

У 1895 році Китай передав Тайвань Японській імперії.

У 1892 році введено заборону на природні багатства Конго, це не дозволяло розраховуватися каучуком і слоновою кісткою з іншими державами.

У 1886 році доктор Джон Пембертон з Атланти вперше продав свій лікувальний еліксир. Цей засіб, що продавався через аптеку, користувався таким попитом, що через три роки його секретну формулу було продано за 2300 доларів - сьогодні його продають по всьому світу під назвою «Coca-Cola».

У 1847 році англійський винахідник Роберт Томсон запатентував гумову камеру для коліс.

У 1846 році американська армія розбила мексиканські війська в битві при Пало-Альто.

У 1838 році у Великобританії опублікована «Народна хартія» - програма політичних вимог англійського пролетаріату.

У 1794 році страчений на гільйотині 51-річний французький хімік Антуан Лоран Лавузье, вся вина якого перед «революційним народом» полягала в тому, що він працював у Генеральному відкупі, установі, що збирає податки. Перед стратою він просив трохи часу для завершення дослідів, але йому було відмовлено.

У 1773 році у збройній сутичці з турками вбили правителя Єгипту мамлюка Алі Бея (абхаза за походженням).

У 1713 році указом Петра I столиця Московського царства перенесена з Москви у Санкт-Петербург.

У 1660 році Карл II проголошений королем Англії, що закінчило 11-річну громадянську війну.

У 1541 році іспанський конкістадор і мандрівник Ернандо де Сото відкрив ріку Міссісіпі, яку він назвав Ріка Святого Духа.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus