USD 41.20 41.50
  • USD 41.20 41.50
  • EUR 41.40 41.65
  • PLN 10.75 10.90

28 квітня: свята, події, факти. Заслання Наполеона та перший політ космічного туриста

28 Квітня 2021 00:00
Сьогодні – Всесвітній день охорони праці. За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), щорічно відбувається понад 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом більше 3 днів, і близько 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату. Кожен день в світі вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві близько 5 000 осіб, в рік – від 2 до 2,3 мільйона осіб.

Міжнародна організація праці оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Вперше він відзначався у 2003 році.

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

У цей день більш ніж в 100 країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.

Також цього дня люди в усьому світі відзначають День джинсів. Уперше ідея свткування цього дня виникла в 1999 році в США в знак підтримки протестів жінок італійського парламенту проти рішення Верховного суду Італії у справі 1992 року про зґвалтування. Тоді вирок за зґвалтування був скасований, оскільки судді вважали, що, тому що жертва була одягнена в обтягуючі джинси, вона, можливо, допомогла ґвалтівнику їх зняти, і тим самим дала свою згоду на цей акт. Наступного дня жінки в італійському парламенті прийшли на роботу в джинсах в знак солідарності з жертвою. Вони тримали в руках плакати з написом «Джинси: алібі для зґвалтування».

У знак підтримки сенат і асамблея Каліфорнії (США) взяли з них приклад. У 1999 році Патриція Гігганс, виконавчий директор Лос-анджелеської комісії з розслідування нападів на жінок, зробила День джинсів щорічним заходом. Станом на 2011 рік, щонайменше 20 штатів США офіційно визнали Denim Day. Тоді більше 2 мільйонів американців взяли участь в акціях та заходах, присвячених цьому дню.

Із того часу носіння джинсів в День деніму стало символом протесту проти хибних поглядів на сексуальні домагання, наруги, напади і зґвалтування. Його відзначають в останню середу квітня. У 2021 році День джинсів (День деніму) припадає на 28 квітня.

Іменини за православним календарем святкують Андрій, Кіндрат, Віктор, Зосима, Лук’ян, Сава, Трохим, Василина та Анастасія.

Народилися:

28 квітня народилися п’ятий президент США Джеймс Монро, український математик Георгій Вороний, український художник Микола Івасюк, німецький бізнесмен, який у роки війни врятував понад 1 100 євреїв, Оскар Шиндлер, литовський актор театру й кіно Донатас Баніоніс («Ніхто не хотів умирати», «Мертвий сезон», «Соляріс», «Втеча містера Маккінлі»), американська письменниця Нелле Гарпер Лі («Убити пересмішника»), іракський політичний та військовий діяч, президент Саддам Хусейн, український політолог і політик, народний депутат кількох скликань Володимир Полохало, українська співачка Наталія Бучинська, іспанська акторка Пенелопа Крус, іспанський футболіст, півзахисник англійського клубу «Челсі» Хуан Мата, американська кіноакторка Джессіка Альба («Місто гріхів»).

Сталося:

1709Шведські війська Карла XII та українські гетьмана Івана Мазепи рушили на Полтаву.

У 1709 році почалася облога Полтави військами короля Карла XII, вона тривала 4 місяці. Російський гарнізон, козаки Полтавського козачого полку та озброєні городяни з успіхом відбили 20 штурмів Полтави, тим самим затримавши рух шведської армії на Москву через Харків і Білгород. Під час облоги Полтави шведи втратили 6 176 чоловік, втрати захисників міста склали 1 186 осіб убитими і 1 728 осіб пораненими. Цим було створено передумови перемоги над шведами. 27 червня 1709 року відбулася вирішальна битва, коли до міста підійшла російська армія на чолі з Петром I. У складі обох армій були козацькі полки. Результатом бою стала повна поразка Карла XII.

1814Наполеон відправився в заслання на острів Ельба.

Йому дозволяли утримувати особисту охорону з 600 осіб, а також Наполеона оголосили Імператором острова. Хоча він був номінально сувереном Ельби, острів контролювали (більш-менш) британські військово-морські патрулі. Протягом цих місяців Наполеон здійснив низку економічних та соціальних реформ для підвищення якості життя на Ельбі. Він перебував на Ельбі протягом дев’яти місяців, після чого втік із острова й повернувся до Франції 26 лютого. Після поразки Наполеона при Ватерлоо, його було заслано знову, цього разу на безплідний та ізольований Острів Святої Єлени у Південній Атлантиці. Перебування Наполеона на Ельбі стало основою появи відомого в англійській мові паліндрому: «Able was I ere I saw Elba». (приблизний переклад: «Міг все я, до того як я побачив Ельбу»).

1947польська влада почала операцію «Вісла» з виселення українців Лемківщини і Холмщини в Західну Польщу.

Акція супроводжувалась масовим насильством над українським населенням. Польська комуністична міліція озброювала польських селян-шовіністів, що знищували цілі села, вбиваючи навіть дітей і жінок. Озброєна група під командуванням «Волиняка» винищила майже всіх мешканців села Малі Куровичі – 300 осіб, за даними польського сейму, а 2 000, згідно з рапортами УПА. На думку командирів УПА, «Волиняк» співпрацював з НКВС. У селі Верховина учасники NSZ вбили 194 українських селян, в тому числі 65 дітей. Інший відділ, який належав до АК, замордував 460 українців у селі Павлокома. Популярний девіз поляків: «Українців за Сян».

2001Політ першого космічного туриста Денніса Тіто.

Він витратив на політ 20 мільйонів доларів. Тіто стартував на КК Союз TM-32 28 квітня, провівши 7 днів, 22 години та 4 хвилини в космосі, облетів Землю 128 разів. Тіто також провів кілька дослідів у космосі, що можуть бути корисними для його бізнесу.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus