USD 41.10 41.40
  • USD 41.10 41.40
  • EUR 41.15 41.50
  • PLN 10.40 10.55

15 січня: свята, події, факти. Всесвітній день снігу та День народження Вікіпедії

15 Січня 2023 00:00
Щороку 15 січня вікіпедисти різних країн святкують річницю з дня створення Вільної енциклопедії – Вікіпедії. В Україні це свято вперше широко відзначали 2011 року.

Цього дня у світі відзначають також Всесвітній день снігу, День пошуку зниклої луни і Міжнародний день фетишу.

У США – гуманний день, День чайного гриба, День капелюха, День свіжовичавленого соку, День бублика, День полуничного морозива, в Індонезії – День моря й океану, в Йорданії – День дерева, в Єгипті і на Мальті – День посадки дерев, в Індії – День Армії, у Венесуелі – День вчителя, у Литві – День Клайпедського краю, у Британії – День вибоїни, у Нігерії – День Збройних сил.

Православна церква 15 січня вшановує пам’ять святого Сильвестра. Він був Папою Римським у 314-335 роках і, за переказами, навернув у християнство імператора Костянтина Великого.

День ангела святкують Борис, Серафим, Сильвестр, Сергій, Юлія, Уляна, Сидір, Кузьма, Марко, Петро, Феоген.

Народилися

Цього дня народилися французький письменник і актор Мольєр (Жан Батист Поклен), румунський поет Міхай Емінеску (Емінович), німецький політичний і державний діяч, юрист Вільгельм Маркс, український історик, визначний учений-орієнталіст, письменник, поет і перекладач кримськотатарського походження Агатангел Кримський, американський фізик-ядерник, один з розробників атомної бомби (1945) і керівник проєкту водневої бомби (1952) Едвард Теллер, грецький судновласник, мільярдер Арістотель Онассіс, американський священнослужитель, громадський діяч, визначний лідер боротьби за громадянські права чорношкірих Мартін Лютер Кінг, українська співачка Лариса Руденко.

Події

69 – Отон став римським імператором.

1559 – коронація англійської королеви Єлизавети I, останньої з династії Тюдорів.

1700 – Петро I велів дворянам змінити довгий та незручний одяг на європейські костюми.

1776 – у Львові вийшов перший примірник Gazette de Leopol, першого відомого періодичного видання на території України.

1797 – Джон Етерінгтон з Лондона уперше в Англії почав продаж у своєму магазині нового типу головного убору – циліндра.

1826 – розгром повстання декабристів Південного товариства.

1857 – царський уряд Росії створив Таємний комітет для підготовки скасування кріпацтва.

1878 – уперше телефон було використано для порятунку людей, коли викликали 20 лікарів для надання термінової медичної допомоги постраждалим у залізничній катастрофі біля американського містечка Таріфвіль (штат Коннектикут).

1892 – у газеті Triangle в місті Спрингфілд, штат Массачусетс, де виникла гра баскетбол, автор гри доктор Джеймс Нейсміт вперше опублікував 13 правил її проведення.

1919 – після провалу збройного комуністичного повстання в Берліні урядові війська схопили і без суду стратили ініціаторів повстання, засновників німецької компартії 48-річних Карла Лібкнехта і Розу Люксембург.

1880 – лондонська телефонна компанія випустила першу телефонну книгу, в якій було зазначено 255 абонентів.

1943 – у Вашингтоні закінчилося будівництво Пентагона, призначеного для розміщення Міністерства оборони США. У той час це було найбільше у світі офісне спорудження. Загальна вартість проєктування і будівництва склала величезну суму – 132,6 мільйона доларів.

1943 – за наказом Сталіна всі наклейки Made in America на товарах, що поставляли за ленд-лізом, мали замінювати на радянські ярлики.

1970 – 28-річного полковника Муаммара Каддафі, який прийшов до влади в Лівії у 1969 році в результаті військового перевороту і повалення влади короля Ідріса, проголошено прем’єрміністром країни.

1986 – у радянських газетах опубліковано заяву генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова, в якій проголошено «програму поетапної ліквідації до 2000 року всіх видів ядерних озброєнь».

1990 – міністром внутрішніх справ СРСР призначено Бориса Пуго, майбутнього путчиста.

1992 – президія Верховної Ради затвердила музичну редакцію Державного гімну України, автором якої є Михайло Вербицький («Ще не вмерла Україна»).

1992 – Тім Бернерс-Лі, «батько інтернету», випустив веб-браузер.

1993 – у США на телеканалі NBC вийшла в ефір остання, 2137-та, серія мильної опери «Санта-Барбара».

1994 – за нез’ясованих обставин у ніч на 16 січня в Києві безвісти зник український політик Михайло Бойчишин, голова секретаріату Народного руху України.

2001 – Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер заснували Вікіпедію.

2006 – вперше президентом Чилі стає жінка – Мішель Бачелет.

2009 – екіпаж американського аеробуса А-320 врятував від загибелі 146 пасажирів, посадивши літак із зупиненими двигунами на воду річки Гудзон посеред Нью-Йорка.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus