USD 41.40 41.80
  • USD 41.40 41.80
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.15
Світ вражає: З лісів планети зникла половина всіх тварин. Як це сталося та чим загрожує людям – звіт WWF
Науковці дослідили 268 видів хребетних і 455 популяцій тварин по всьому світу.

Популяція мешканців світових лісів – птахів, ссавців, амфібій та рептилій – за останні 40 років скоротилася більше ніж на 50%.

Про це йдеться у новому звіті Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), інформує ТСН.

Учені попереджають, що це може мати катастрофічні наслідки для екосистеми лісів та пришвидшити зміни клімату – багато тварин відіграють важливу роль у підтримці здоров’я дерев.

Зникнення тварин

Звіт під назвою «Під навісом» (Below the canopy) написаний спільно WWF та ZSL (Зоологічною спільнотою Лондона). Він є першим глобальним оглядом біорізноманіття. У ньому зазначається, що від 1970 року популяція тварин, що мешкають у лісах, зменшилася у середньому на 53%.

Основною причиною скорочення, за даними WWF, є вирубування лісів та втрата природного середовища існування. Так, наприклад, колись три підвиди носорогів Javan Rhinoceros Rhinoceros sondaicus були досить поширеними – вони мешкали у східній Індії, Бангладеші, Південному Китаї, Лаосі, В’єтнамі, Камбоджі, Тайланді та низці інших країн.

Проте згодом через полювання та скорочення природного середовища існування популяція стала зменшуватися. До середини ХХ століття один підвид вимер повністю. Популяція другого до 1989 року скоротилася до 10-15 носорогів, а 2010-го – зникла. Наразі серед живих лишилися лише носороги третього виду – 68 його представників мешкають у Національному парку Індонезії Уджунг Кулон.

Подібна ситуація й з іншими видами тварин. У WWF зазначають, що за період від 1970 до 2014 року 455 популяцій мешканців лісів – амфібій, ссавців, рептилій та птахів – зменшилися більше, ніж удвічі. Темпи скорочення становили близько 1,7% щороку.



Автори звіту наголошують, що таке стрімке кількості популяції тварин матиме згубні наслідки для здоров’я екосистеми.

«Коли з лісів зникають тварини, це має серйозні наслідки для здоров’я лісу, а також зменшує шанси на виживання більше, ніж одного мільярда людей, чиє життя напряму від них залежить. Впливає це й на нашу здатність боротися з кліматичними змінами», – йдеться у праці.

Так, наприклад, багато видів приматів – серед яких гірські горили, орангутани, гібони та лемури – є важливими для нормального функціонування екосистем лісів – адже вони розносять насіння та сприяють регенерації дерев. Їхнє зникнення напряму позначиться на становищі лісів і призведе до пришвидшення кліматичних змін.

Легені планети у небезпеці

Найуразливішими до глобального потепління наразі є тропічні ліси, зокрема, Амазонський. Вчені прогнозують, що якщо не зменшити викиди парникових газів, 75% представників дикої природи, що мешкають там, опиняться у небезпеці.

Тенденція до цього вже помітна. Так, у період від 2001 до 2014 року у західній частині Амазонських лісів стрімко скоротилася популяція птахів. Дослідники, що пильно моніторили її протягом цього періоду, зазначають, що скорочення пов’язане з посиленням кількості дощів протягом сезону Ель Ніньйо. Вони знизили шанси птахів на виживання та вплинули на їхнє розмноження.



Дослідники припускають, що у майбутньому сезонні дощі, ймовірно, стануть ще інтенсивнішими. Натомість центральні, східні та південні регіони Амазонських лісів через кліматичні зміни, ймовірно, стануть сухішими, що збільшить ризик лісових пожеж. Це також може мати катастрофічні наслідки.

До прикладу, унаслідок пожеж (непов'язаних зі змінами клімату) у 1997-1998 роках у Центральній Амазонії популяція птахів в уражених вогнем регіонах разюче зменшилася. Через 10 років вона відновилася. Проте, якщо поглянути на популяцію кожного окремого виду птахів, – усього постраждали 30 видів – то 12 з них не відновилися навіть 10 років потому.

Автори зазначають, що подальше становище Амазонських лісів стане лакмусовим папірцем, який покаже, як добре люди борються зі змінами клімату.
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus