USD 41.30 41.80
  • USD 41.30 41.80
  • EUR 41.30 41.80
  • PLN 10.40 10.65
Світ вражає: Вчені виявили, що північне сяйво викликає руйнування озонового шару Землі
Північне сяйво – неймовірне явище, яким неможливо не захоплюватися. Однак вчені виявили, що воно небезпечне, оскільки пошкоджує озоновий шар і може мати серйозний вплив на зміну клімату.

Про це пише 24 канал.

Таке припущення зробила група вчених під керівництвом професора Йошізумі Міесі з Нагойського університету в Японії, які проаналізували це явище. Однак чому північне сяйво виснажує озоновий шар, точної причини вчені наразі не знайшли.

Згідно із дослідженням, Сонце зі своїх верхніх шарів постійно викидає заряджені частинки, які згодом створюють сонячний вітер. Ці частинки врізаються в озоновий шар і потрапляють у магнітне поле, що оточує Землю.

Захоплені електрони виходять, щоб потрапити в термосферу через взаємодію з плазмовими хвилями. Це явище відоме як опади, воно відповідає за полярні сяйва, але також воно викликає руйнування озонового шару. Чому так відбувається, наразі вченим невідомо.

Пізніше спостереження вчених з Японії були направлені на пульсуючі сяйва (ПСА), які є типом слабких полярних сяйв. Свої експерименти команда координувала з міжнародною науковою асоціацією EISCAT, японським космічним кораблем Arase та мережею камер усього неба.

За даними Arase, захоплені електрони в магнітосфері Землі мають широкий діапазон енергій. Це також вказувало на присутність явища під назвою Алфевнівські хвилі, яке посилює ці частинки. Альфвенські хвилі виникають у плазмі через електромагнітні сили.
Модель спостережень

За допомогою комп'ютерного моделювання спостережень Arase було показано, що плазмові хвилі викликають висипання цих електронів. Електрони з широким діапазоном енергій осідають, викликаючи ПСА, і легко проникають в атмосферу Землі. Як показав аналіз даних EISCAT, ці електрони відразу ж виснажують локальну зону в мезосфері при попаданні в неї.

«ПСА виникають майже щодня. Вони поширюються на великих територіях і тривають годинами. Тож виснаження озонового шару в результаті цих подій може бути значним», – скахав професор Йошізумі Міесі.

Він додав, що це лише тематичне дослідження. Потрібно провести подальший статистичний аналіз, щоб зрозуміти, наскільки сильно руйнується озон в середній атмосфері. Це важливо, адже вплив цього явища на клімат може позначитися на сучасному житті.

Цікаві факти про північне сяйво

Перша літописна згадка про північне сяйво, яке дійшло до наших днів, була зроблена у VI столітті до нашої ери.

Галілей був першим вченим, який почав вивчати це явище.

Полярне сяйво буває не тільки на Землі, але і на деяких інших планетах, зокрема Юпітері, Сатурні та Венері.

Північне сяйво виникає не лише вночі, але і вдень, просто в денний час його не видно неозброєним поглядом.

Іноді воно триває 10 – 20 хвилин, а часом його можна спостерігати впродовж 40 – 50 годин поспіль.

Найвище північне сяйво над Землею фіксували на висоті 643 кілометри.
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus