USD 41.40 41.80
  • USD 41.40 41.80
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.15
Світ вражає: Стародавні консерви. Вчені з’ясували, як наші предки рятувалися від голоду
Дослідники Тель-Авівського університету виявили свідоцтва зберігання і відстроченого споживання кісткового мозку тварин в печері Кесем поблизу Тель-Авіва.

Дослідження надає прямі докази того, що люди раннього палеоліту зберігали кістки тварин на термін до дев’яти тижнів, перш ніж вживати їх, підкреслили автори роботи, пише НВ.

«Кістковий мозок є важливим джерелом харчування, і тому він довгий час зустрічався в доісторичній дієті. До сих пір свідоцтва вказували на негайне споживання кісткового мозку після видалення м’яких тканин. У нашій статті ми представляємо докази зберігання і відстроченого споживання кісткового мозку», — пояснює професор Тель-Авівського університету Ран Баркай.

«Це найраніше свідоцтво такої поведінки і це дає уявлення про соціально-економічне життя людей в Кесемі», — додає доктор Рут Бласко з Департаменту археології і стародавніх близькосхідних цивілізацій Тель-Авівського університету.

На думку авторів дослідження, доісторичні люди приносили в печеру окремі частини трупів тварин. Найпоширенішою здобиччю були лані - їх кінцівки і черепа були доставлені в печеру, в той час як у решті частини туші вирізали м’ясо і жир, залишаючи лише неїстівні частини.

«Ми виявили, що на кістках ніг оленя є унікальні пошкодження, які не характерні для слідів, що залишилися після зняття свіжої шкіри, руйнування кістки і вилучення кісткового мозку», — відзначає професор Харді Россель.

В результаті тривалих лабораторних досліджень вчені прийшли до висновку, що ці розрізи — результат використання крем’яних знарядь для зняття висохлої шкіри. Набагато легше і практичніше оббілувати тільки що вбиту тварину. Так дослідники зрозуміли, що шкіру залишали навмисне.

Археологи кажуть, що суха шкіра забезпечувала більш довгострокове збереження їжі, ставши свого роду «консервною банкою». У міру необхідності вона знімалася, і тоді можна було дістатися до кісткового мозку.

Кістки могли зберігати поживний кістковий мозок протягом дев’яти тижнів, після чого він поступово псувався. При цьому раніше вважалося, що мисливці часів палеоліту харчувалися тільки в форматі «день в день», споживаючи все, що було спіймано в день полювання. Незважаючи на це, у них траплялися і тривалі періоди голоду, коли тварин не вистачало.

Згідно з дослідженням, це найраніший в світі доказ збереження харчових продуктів і відстроченого споживання їжі. Це відкриття доповнює інші свідоцтва новаторської поведінки, виявленого в печері Кесем, включаючи переробку, регулярне використання вогню, а також приготування і смаження м’яса.
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus