USD 41.40 41.75
  • USD 41.40 41.75
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.20
Світ вражає: Перші континенти на Землі виникли значно раніше, ніж вважалося
Кратони – так наука називає перші континенти Землі. Вони підійнялися, як вчені вважали раніше, з вод Світового океану десь 2,5 мільярда років тому.

Про це пише 24 канал з посиланням на Space.com.

Проте нове дослідження натякає, що це сталося значно раніше. Попередні оцінки зародження кратонів могли бути помилковими, а насправді вони виринули 3,3 – 3,2 мільярда років тому.

Коли на Землі з'явилися перші континенти: нові дані в науці

Вчені з Університету Орегона у США заявили (у своїй новій науковій роботі, опублікованій 8 листопада у Proceedings of the National Academy of Sciences), що перші континенти на Землі (кратони) могли з'явитися насправді раніше, ніж вважалося.

Що вважали раніше

Геологи вже знали, що принаймні частина кратонів з'явилася понад 3 мільярди років тому. Проте:

- Раніше вважалося, що з води тоді стирчали тільки невеликі ділянки землі (тектонічні плити, якими ми їх знаємо зараз, ще не були сформовані).

- Остаточно континенти нібито виринули зі Світового океану приблизно 2,5 мільярда років тому.

Що кажуть у новому дослідженні

Отже, континенти частково стирчали з води ще 3,4 мільярда років тому? Так, але:

Тепер учені знайшли (на території Сінгбхуму на сході Індії) осадові породи того часу, утворені з розбитих шматків інших порід, які зазнали ерозії та вивітрювання.

Такі породи могли утворитися тільки після того, як земля прорвалася через поверхню ранніх океанів Землі.

Важливо, що "кишені" стародавніх осадових порід виявляли і в інших місцях. Аналізи показали, що всі вони утворилися приблизно в один час. Тобто це означає, що більша частина давнього кратону зазнавала впливу повітря і проточної води саме одночасно.

Що допомогло встановити вік перших континентів

Вирішальним фактором стали крихітні кристали – циркони, які містять радіоактивний елемент уран.

«Ми витягуємо циркони зі скель – це дуже виснажливий процес. Можете собі уявити, знайти циркони – це все одно, що знайти голку в копиці сіна», – пояснив Пріядарші Чоудхурі з Університету Монаша в Мельбурні, Австралія.

І це правда, бо зернятка циркону мають заледве кількадесят мікронів у поперечнику. Ну але гаразд, витягнули. Що далі?

Далі циркони піддають лазерному аналізу, виявляють їхній хімічний склад за допомоги мас-спектрометрії.

Як відомо, уран розкладається на свинець з фіксованою швидкістю, тож під час дослідження співвідношення урану та свинцю у кожному зразку вчені змогли визначити вік порід.

І не мали у підсумку жодних сумнівів: весь кратон виліз із води приблизно 3,2 – 3,3 мільярда років тому.
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus