USD 41.70 42.10
  • USD 41.70 42.10
  • EUR 41.75 42.00
  • PLN 10.15 10.30
Світ вражає: Науковці з'ясували, як у динозаврів з'явився дзьоб
На сході Китаю палеонтологи виявили незвичайні останки динозавра, які розкривають історію появи дзьоба у древніх рептилій і предків птахів.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі PNAS, передає Кореспондент.

Зазначається, що за всю історію планети динозаври і їхні родичі втрачали всі зуби і набули дзьоб або схожі на нього структури як мінімум сім разів, однак поки немає загальноприйнятих уявлень про те, як саме це відбувалося в ході еволюції.

Частина палеонтологів вважає, що дзьоб з'явився з дієтичних причин - він допомагав ящера і майбутнім птахам краще перемелювати тверду їжу і стабілізував їхній череп при спробі захопити здобич. Інші вчені не підтримують таку гіпотезу і вважають, що дзьоб виник для полегшення маси тіла і пристосування до польоту.

Китайські палеонтологи наблизилися до відповіді на це питання, порівнюючи пристрій тіла древнього птаха-сапеорніса (Sapeornis), знайденого на сході Китаю відносно недавно, і декількох двоногих динозаврів-овирапторів, які мали потужний дзьоб і мешкали на території КНР і Узбекистану.

Вчені звернули увагу на незвичайний пристрій щелеп овіратора виду Caenagnathasia, чиї останки були знайдені в пустелі Кизилкум приблизно 20 років тому. Освітивши їх за допомогою томографа, вони виявили в основі дзьоба цього ящера особливі борозни і ямки, всередині яких формувалися рудиментарні зуби.

Зробивши це відкриття, вчені перевірили, чи є подібні «ямки» в щелепах сапеорніса. Виявилося, що вони присутні і в дзьобі древнього птаха, що вказало на можливий механізм втрати зубів предками птахів і «клюворотих» динозаврів.

Спираючись на отримані дані, фахівці дійшли висновку, що предки пернатих і ящери позбулися зубів не відразу - спочатку ними володіли молоді особини, у яких вони потім поступово випадали в міру дорослішання і переходу на нову дієту.

Потім зуби почали зникати ще до народження пташенят і дитинчат, і все це, як вважають вчені, вказує на те, що птахи і ящери втратили зуби і придбали дзьоб з «гастрономічних» причин, через перехід на нову дієту і в нові екологічні ніші. Поступова відмова від зубів допомогла їм пережити цей перехід і адаптуватися до нового життя.
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus