USD 41.30 41.70
  • USD 41.30 41.70
  • EUR 41.55 41.70
  • PLN 9.90 10.10
Світ вражає: На Марсі виявили підземні озера. Чи є у них життя?
Три підземних озера виявили в районі Південного полюса Марса за допомогою радара автоматичної міжпланетної станції Європейського космічного агентства Mars Express.

Раніше, в 2018 році, там вже знайшли одне таке озеро.

Оскільки наявність води є ключовою умовою існування життя, її відкриття на будь-якому космічному тілі привертає особливу увагу. Однак, як припускають вчені, вода в марсіанських озерах настільки солона, що в ній не виживуть і найстійкіші мікроби.

Про знахідку розповідає News Україна.

Оскільки атмосфера Марса дуже розріджена, а температури нижчі, ніж в Антарктиці, на його поверхні води в рідкому стані бути не може. Озера лежать на глибині приблизно півтора кілометра під полярною шапкою з льоду і піску.

Міцна ропа

Оскільки і там температура тримається на рівні значно нижчій за точку замерзання, дослідники пояснюють рідкий стан води високим вмістом в ній солей.
Основне озеро оточене трьома водоймами менших розмірів
Основне озеро оточене трьома водоймами менших розмірів
Експерименти показали, що вода, насичена солями магнію і перхлорату кальцію, перетворюється на лід при −123 °C.

«Ці досліди продемонстрували, що солоні водойми можуть існувати протягом цілих геологічних періодів навіть при температурах, типових для полярних районів Марса, – говорить співавтор дослідження Граціела Капрареллі з університету штату Південний Квінсленд в Австралії. – Але виникнення і збереження таких підземних озер вимагає високої солоності».

Розглянули з орбіти

Відкриття зробили за допомогою радара Marsis на борту орбітальної станції Mars Express, що обертається навколо Червоної планети з грудня 2003 року.
Значні запаси рідкої води виявили під шапкою Південного полюса Марса
Значні запаси рідкої води виявили під шапкою Південного полюса Марса
Радар використовує технологію, що застосовують для вивчення підлідних озер в Антарктиді, Гренландії і Канаді, адаптовану до умов Марса.

«Найімовірніше пояснення наявних даних полягає в тому, що інтенсивність відбиття від поверхні Марса зростає в місцях, де є великі резервуари з рідиною», – говорить Себастьян Лауро з університету Тре в Римі.

У 2018 році, аналізуючи інформацію від Marsis, дослідники припустили існування в районі Південного полюса підземного озера завдовжки близько 20 км. Це відкриття ґрунтується на 29 замірах, зроблених в 2012-2015 роках. Зараз міжнародна група дослідників, багато з яких працювали і в 2018 році, додатково проаналізувала дані ще 134 замірів за період з 2010 по 2019 рік.

«Ми не лише підтвердили початкове відкриття, але й знайшли ще три озера меншого розміру, що оточують основний, – каже Олена Петтінеллі з університету Тре. – Через обмежені технічні можливості радара і його віддаленість від марсіанської поверхні, ми не можемо впевнено сказати, чи пов’язані вони між собою».

Сліди ранніх форм життя

Чи може існувати в озерах будь-яка форма життя, залежить від ступеня їхньої солоності. На Землі в дуже солоних водоймах виживає тільки особливий тип бактерій – галофіли.

«Виникнення єдиного підлідного озера можна було б віднести на рахунок якихось виняткових обставин, наприклад, наявності поруч прихованого під крижаною шапкою вулкана. Але відкриття цілої системи озер свідчить про те, що їхнє формування – процес відносно простий і поширений, і що такі озера, ймовірно, існували протягом значної частини історії Марса», – говорить науковий керівник програми Marsis Роберто Ороса.

«Тому в них можуть зберегтися сліди тих форм життя, які були на Марсі, коли там були щільна атмосфера, тепліший клімат, вода на поверхні планети, і умови нагадували ті, що були на Землі в ранній період», – вважає вчений.
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus