Світ вражає: Псевдореставрація Братської церкви 2
Як повідомляє ВолиньPost , свого часу вже була опублікована стаття про проблеми в Братській церкві, де в художньому тексті, через діалоги персонажів, була актуалізована проблема її псевдореставрації. Цією публікацією ми продовжимо цю розмову. Але цього разу спробуємо проаналізувати ситуацію з правового боку.
Коли йдеш біля цієї давньої пам'ятки луцької старовини 1630-1887 років і споглядаєш її, виникає якесь протиріччя. На перший погляд, все виглядає гарно, по-новому. Видно, що хтось хотів дати церкві нове життя, нове дихання. Але коли придивляєшся, починаєш розуміти, що за зовнішнім блиском приховуються не дуже гарні речі...
Тут і вилазить: золотий купол, кислотний колір, вікна, штукатурка, цоколь. "Добре" це чи "погано"?.. Щоб прояснити ситуацію, звернемося спочатку до законодавчої бази, яка регулює сферу правових та фахових відносин. Потім проаналізуємо об'єкт і якість ремонту. Тоді вже спробуємо зрозуміти, як і чому це сталося, і що ж робити далі.
Закони
Законодавство чітко визначає, хто і як повинен утримувати пам'ятки, як за ними доглядати та як реставрувати.
Перш за все варто сказати, що Хрестовоздвиженська церква - пам'ятка архітектури національного значення. Вона перебуває на державній реєстрації і підлягає охороні. Основний закон, який пояснює механізми та принципи цієї охорони, - Закон України "Про охорону культурної спадщини". Але він не єдиний. Луцьк входить до Списку історичних населених місць України. Це також накладає певні конкретні правові відносини. Є Державні будівельні норми. Крім того, є ще багато інших містобудівних документів, які наразі розглядати не будемо. Прослідкуймо загальну логіку законодавчої бази.
Згідно з Державними будівельними нормами (ДБН), роботи, які були виконані на церкві називаються ремонтно-реставраційними. Для їх виконання передбачена ціла купа документації та дій: комплексні дослідження, обґрунтування рішень, робочі кресленні, проектно-кошторисна документація, науково-реставраційний звіт. Грубо кажучи, це робиться для того, щоб була можливість для фахівців перевірити і вивірити кожен крок і задокументувати його. Згідно з тими ж ДБН, реставрація пам'ятки без погодженої та затвердженої науково-проектної документації не дозволяється. Те саме зазначають і інші закони.
Хто ж має погоджувати ці всі документи? Відповідно до 5 статті Закону України «Про охорону культурної спадщини», роботи на пам’ятках національного значення погоджує центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Згідно 6 статті цього ж Закону, при обласних адміністраціях та структурах місцевого самоврядування є органи охорони культурної спадщини, до обов’язків яких входить контроль за законністю усіх робіт, що планують виконати на пам’ятках.
Охорона культурної спадщини не обмежується лише виконанням реставраційних робіт. Дуже важливо правильно використовувати історичне середовище. Закон трактує це використання «у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо». За незаконне використання, зміну, знищення, руйнування пам’яток передбачена кримінальна відповідальність.
Хто ж має нести відповідальність? По-перше, це органи охорони культурної спадщини, оскільки вони повинні були прослідкувати за законністю робіт. Крім того, відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідальність несе балансоутримувач. Відповідальність також несуть замовники за виконання робіт, які суперечать погодженим проектам, державним стандартам, нормам.
Проект і його "реалізація"
Для ремонту пам'ятки громадою Братської церкви Воздвиження Чесного Хреста був замовлений Паспорт на ремонт та пофарбування фасадів будинку. Виконавець Паспорту - "Укрндіпроектреставрація". Паспорт погоджений головою Державної служби з питань національної культурної спадщини Миколою Кучеруком та затверджений начальником Департаменту містобудування та архітектури Луцького міськвиконкому Георгієм Шевчуком.
Розглянемо, що передбачав цей паспорт, а що було зроблено насправді.
1. Замінити сучасну покрівлю дахів і куполу над "рідною" частиною споруди на мідну 0,5-0,8 мм. Дах з міді не фарбувати.
Але ми бачимо зовсім інше. Купол зроблений під позолоту.
Хоча ДБН 6.7.1.9 не дозволяє «реконструювати дах новими матеріалами для того, щоб створити "кращий вигляд"». Те, що під час ремонту відійшли від вимог Паспорту і ДБН, ще не так страшно. Адже сам відхід - це порушення юридичного характеру. Але тут ми бачимо значно важливіші зміни - пам'ятці був внесений абсолютно не властивий для неї архітектурний елемент. І це стосується не тільки цієї церкви - храми на Волині золотом не вкривали взагалі (до середини ХІХ століття, коли почалася русифікація Волині).
2. Відремонтувати по місцю та пофарбувати сріблястим масляним графітом за два рази кований хрест.
Знову відхід від Паспорта. І знову - позолота.
3. Віконні та дверні блоки відремонтувати по місцю.
Натомість вставлені білі пластикові вікна.
Позолота і білі пластикові вікна на пам'ятці національного значення - найбільш зухвале ігнорування закону “Про охорону культурної спадщини”. Знову те саме - відхід від Паспорта та історичної реальності.
4. Всі роботи з фарбування фасадів будівлі і дахів необхідно виконувати відповідно до цього паспорта та хіміко-технологічних рекомендацій (додаються).
Загальну кольорову гаму церковного фасаду визначає кольорова копія з проекту. На ній - жодної позолоти, жодних яскравих кольорів. Варто відзначити і те, що ця копія, можливо, не зовсім якісна, адже стіна "рідної" частини тут зображена білою, хоча в паспорті вказаний колір betongrau - сірий бетонний. Тож абсида, найімовірніше, не мала бути білою.
Натомість для фарбування стін використано зовсім інші кольори. І це було б півбіди, якби просто інші. Використані гірші кольори - сліпучі та кислотні. З огляду на вимоги Паспорта, проектанти намагалися надати будівлі історичного вигляду, до чого власне, їх і зобов'язує закон. Натомість тепер церква за кольорами більше схожа на невеличкий провінційний мінігастрономчик.
5. Забороняється виконувати пофарбування до відновлення у початковому вигляді зруйнованих та пошкоджених архітектурних та скульптурних деталей.
Звідки ж взявся цей ще один архітектурний елемент, якого тут ніколи не було? І знову звертаємося до копії проекту, де вказано, яким мають бути зондажі - без будь-якого обрамлення! А два вікна взагалі було замуровано.
6. Тут можна було б розглянути ще не один пункт: чи відбувався ремонт окремих ділянок фасадів, якщо такий був потрібний, як і чим тинькували споруду, якість фарб, електромонтажні роботи тощо. Все це передбачено Паспортом і є обов'язковим до виконання. Але з причин неможливості аналізу цих складників ремонту залишимо їх без уваги.
Отже, як бачимо, у цьому випадку дуже грубо порушено закон “Про охорону культурної спадщини”. Пам'ятка набула невластивих їй елементів, які спотворили її. Матеріали, кольорове вирішення фасадів, зміна архітектури - все це закон трактує як знищення. Тому що були змінені цінні предмети охорони об'єкта культурної спадщини. А предметами охорони (див. першу статтю вище) в такому випадку є форма і вигляд архітектурних деталей, колір, матеріал, зона навколо церкви та інше ("предмет охорони об'єкта культурної спадщини - характерна властивість об'єкта культурної спадщини, що становить його історико-культурну цінність, на підставі якої цей об'єкт визнається пам'яткою"). Цим властивостям був наданий неісторичний сенс - тому пам'ятка знищена. Чому так сталося, хто винен і хто має за це відповідати?
Винуватці
Таким чином, бачимо, що існував погоджений Паспорт на ремонт пам'ятки, але він не був дотриманий. Хто ж і яким способом прийняв незаконне рішення відійти від цього документа? Це важко сказати одразу, адже рішення могли прийняти кулуарно. Тим, хто безпосередньо запустив механізм виконання позапаспортних робіт, є замовник на виконання цих робіт. Але навіть якщо таке рішення прийняв не замовник, це не звільняє його від відповідальності.
Комітетом захисту національної спадщини Громадської Ради Волині було направлено 2 інформаційні запити до головного управління містобудування, архітектури та ЖКГ ВОДА, а також до управління культури і туризму ВОДА з вимогою вказати, хто був замовником виконання робіт. Згідно з відповідями, наданими на запит, замовником робіт на пам'ятці виступила громада церкви (настоятель - Василь Клочак).
Ще одна деталь. Під час виконання робіт можна вносити зміни в проекти. Але для цього треба скликати комісію з фахівців, яка має визначити реставраційну доречність внесених змін. Протоколи засідань і всі зміни мають бути задокументовані. Один із пунктів запиту вимагав надати копії цих документів. Але таких ми не отримали. Більше того, у відповіді управління культури і туризму ВОДА зазначено: "Управлінням культури і туризму облдержадміністрації не надавалось погоджень на проведення будь-яких робіт за вищезгаданою адресою, а тому копії документів відсутні."
Отже, громада церкви самочинно відійшла від проекту без усіляких погоджень. Дуже схоже на те, що основну роль під час ремонту пам'ятки національного значення відігравала не фаховість, а довільність власних поглядів та можливостей. Це прямо вказує на те, як церква ставиться до культурної спадщини.
Балансоутримувачем, або інакше кажучи, власником будівлі церкви є державний історико-культурний заповідник (директор Тарас Рабан). Згідно з законом, саме балансоутримувач повинен стежити за законністю всіх робіт, а також відповідати за їхнє порушення.
Як зазначено в законі, міський (Сергій Годлевський) та обласний (Василь Ворон) органи охорони культурної спадщини мають стежити і нести відповідальність за недотримання законів під час робіт на Братській церкві.
Контроль за роботами на пам’ятці національного значення мало б здійснювати і Головним управлінням архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Волинської ОДА, яке має для цього навіть штатну одиницю, яка називається головний спеціаліст з питань реставрації та реконструкції історичної забудови (Петро Троневич).
Отже, є 5 винуватців, кожен із яких мусив би перевірити законність робіт і проконтролювати їх виконання, але цього не було зроблено.
Комітет захисту національної спадщини підготував лист в прокуратуру з вимогою притягнення до відповідальності винних осіб. Щойно отримаємо відповідь — чекайте продовження теми.
P.S. Стаття була опублікована тут . Якщо цікавлять інші публікації на подібні теми, слідкуйте за volyntimes.com.ua
Коли йдеш біля цієї давньої пам'ятки луцької старовини 1630-1887 років і споглядаєш її, виникає якесь протиріччя. На перший погляд, все виглядає гарно, по-новому. Видно, що хтось хотів дати церкві нове життя, нове дихання. Але коли придивляєшся, починаєш розуміти, що за зовнішнім блиском приховуються не дуже гарні речі...
Тут і вилазить: золотий купол, кислотний колір, вікна, штукатурка, цоколь. "Добре" це чи "погано"?.. Щоб прояснити ситуацію, звернемося спочатку до законодавчої бази, яка регулює сферу правових та фахових відносин. Потім проаналізуємо об'єкт і якість ремонту. Тоді вже спробуємо зрозуміти, як і чому це сталося, і що ж робити далі.
Закони
Законодавство чітко визначає, хто і як повинен утримувати пам'ятки, як за ними доглядати та як реставрувати.
Перш за все варто сказати, що Хрестовоздвиженська церква - пам'ятка архітектури національного значення. Вона перебуває на державній реєстрації і підлягає охороні. Основний закон, який пояснює механізми та принципи цієї охорони, - Закон України "Про охорону культурної спадщини". Але він не єдиний. Луцьк входить до Списку історичних населених місць України. Це також накладає певні конкретні правові відносини. Є Державні будівельні норми. Крім того, є ще багато інших містобудівних документів, які наразі розглядати не будемо. Прослідкуймо загальну логіку законодавчої бази.
Згідно з Державними будівельними нормами (ДБН), роботи, які були виконані на церкві називаються ремонтно-реставраційними. Для їх виконання передбачена ціла купа документації та дій: комплексні дослідження, обґрунтування рішень, робочі кресленні, проектно-кошторисна документація, науково-реставраційний звіт. Грубо кажучи, це робиться для того, щоб була можливість для фахівців перевірити і вивірити кожен крок і задокументувати його. Згідно з тими ж ДБН, реставрація пам'ятки без погодженої та затвердженої науково-проектної документації не дозволяється. Те саме зазначають і інші закони.
Хто ж має погоджувати ці всі документи? Відповідно до 5 статті Закону України «Про охорону культурної спадщини», роботи на пам’ятках національного значення погоджує центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Згідно 6 статті цього ж Закону, при обласних адміністраціях та структурах місцевого самоврядування є органи охорони культурної спадщини, до обов’язків яких входить контроль за законністю усіх робіт, що планують виконати на пам’ятках.
Охорона культурної спадщини не обмежується лише виконанням реставраційних робіт. Дуже важливо правильно використовувати історичне середовище. Закон трактує це використання «у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо». За незаконне використання, зміну, знищення, руйнування пам’яток передбачена кримінальна відповідальність.
Хто ж має нести відповідальність? По-перше, це органи охорони культурної спадщини, оскільки вони повинні були прослідкувати за законністю робіт. Крім того, відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідальність несе балансоутримувач. Відповідальність також несуть замовники за виконання робіт, які суперечать погодженим проектам, державним стандартам, нормам.
Проект і його "реалізація"
Для ремонту пам'ятки громадою Братської церкви Воздвиження Чесного Хреста був замовлений Паспорт на ремонт та пофарбування фасадів будинку. Виконавець Паспорту - "Укрндіпроектреставрація". Паспорт погоджений головою Державної служби з питань національної культурної спадщини Миколою Кучеруком та затверджений начальником Департаменту містобудування та архітектури Луцького міськвиконкому Георгієм Шевчуком.
Розглянемо, що передбачав цей паспорт, а що було зроблено насправді.
1. Замінити сучасну покрівлю дахів і куполу над "рідною" частиною споруди на мідну 0,5-0,8 мм. Дах з міді не фарбувати.
Але ми бачимо зовсім інше. Купол зроблений під позолоту.
Хоча ДБН 6.7.1.9 не дозволяє «реконструювати дах новими матеріалами для того, щоб створити "кращий вигляд"». Те, що під час ремонту відійшли від вимог Паспорту і ДБН, ще не так страшно. Адже сам відхід - це порушення юридичного характеру. Але тут ми бачимо значно важливіші зміни - пам'ятці був внесений абсолютно не властивий для неї архітектурний елемент. І це стосується не тільки цієї церкви - храми на Волині золотом не вкривали взагалі (до середини ХІХ століття, коли почалася русифікація Волині).
2. Відремонтувати по місцю та пофарбувати сріблястим масляним графітом за два рази кований хрест.
Знову відхід від Паспорта. І знову - позолота.
3. Віконні та дверні блоки відремонтувати по місцю.
Натомість вставлені білі пластикові вікна.
Позолота і білі пластикові вікна на пам'ятці національного значення - найбільш зухвале ігнорування закону “Про охорону культурної спадщини”. Знову те саме - відхід від Паспорта та історичної реальності.
4. Всі роботи з фарбування фасадів будівлі і дахів необхідно виконувати відповідно до цього паспорта та хіміко-технологічних рекомендацій (додаються).
Загальну кольорову гаму церковного фасаду визначає кольорова копія з проекту. На ній - жодної позолоти, жодних яскравих кольорів. Варто відзначити і те, що ця копія, можливо, не зовсім якісна, адже стіна "рідної" частини тут зображена білою, хоча в паспорті вказаний колір betongrau - сірий бетонний. Тож абсида, найімовірніше, не мала бути білою.
Натомість для фарбування стін використано зовсім інші кольори. І це було б півбіди, якби просто інші. Використані гірші кольори - сліпучі та кислотні. З огляду на вимоги Паспорта, проектанти намагалися надати будівлі історичного вигляду, до чого власне, їх і зобов'язує закон. Натомість тепер церква за кольорами більше схожа на невеличкий провінційний мінігастрономчик.
5. Забороняється виконувати пофарбування до відновлення у початковому вигляді зруйнованих та пошкоджених архітектурних та скульптурних деталей.
Звідки ж взявся цей ще один архітектурний елемент, якого тут ніколи не було? І знову звертаємося до копії проекту, де вказано, яким мають бути зондажі - без будь-якого обрамлення! А два вікна взагалі було замуровано.
6. Тут можна було б розглянути ще не один пункт: чи відбувався ремонт окремих ділянок фасадів, якщо такий був потрібний, як і чим тинькували споруду, якість фарб, електромонтажні роботи тощо. Все це передбачено Паспортом і є обов'язковим до виконання. Але з причин неможливості аналізу цих складників ремонту залишимо їх без уваги.
Отже, як бачимо, у цьому випадку дуже грубо порушено закон “Про охорону культурної спадщини”. Пам'ятка набула невластивих їй елементів, які спотворили її. Матеріали, кольорове вирішення фасадів, зміна архітектури - все це закон трактує як знищення. Тому що були змінені цінні предмети охорони об'єкта культурної спадщини. А предметами охорони (див. першу статтю вище) в такому випадку є форма і вигляд архітектурних деталей, колір, матеріал, зона навколо церкви та інше ("предмет охорони об'єкта культурної спадщини - характерна властивість об'єкта культурної спадщини, що становить його історико-культурну цінність, на підставі якої цей об'єкт визнається пам'яткою"). Цим властивостям був наданий неісторичний сенс - тому пам'ятка знищена. Чому так сталося, хто винен і хто має за це відповідати?
Винуватці
Таким чином, бачимо, що існував погоджений Паспорт на ремонт пам'ятки, але він не був дотриманий. Хто ж і яким способом прийняв незаконне рішення відійти від цього документа? Це важко сказати одразу, адже рішення могли прийняти кулуарно. Тим, хто безпосередньо запустив механізм виконання позапаспортних робіт, є замовник на виконання цих робіт. Але навіть якщо таке рішення прийняв не замовник, це не звільняє його від відповідальності.
Комітетом захисту національної спадщини Громадської Ради Волині було направлено 2 інформаційні запити до головного управління містобудування, архітектури та ЖКГ ВОДА, а також до управління культури і туризму ВОДА з вимогою вказати, хто був замовником виконання робіт. Згідно з відповідями, наданими на запит, замовником робіт на пам'ятці виступила громада церкви (настоятель - Василь Клочак).
Ще одна деталь. Під час виконання робіт можна вносити зміни в проекти. Але для цього треба скликати комісію з фахівців, яка має визначити реставраційну доречність внесених змін. Протоколи засідань і всі зміни мають бути задокументовані. Один із пунктів запиту вимагав надати копії цих документів. Але таких ми не отримали. Більше того, у відповіді управління культури і туризму ВОДА зазначено: "Управлінням культури і туризму облдержадміністрації не надавалось погоджень на проведення будь-яких робіт за вищезгаданою адресою, а тому копії документів відсутні."
Отже, громада церкви самочинно відійшла від проекту без усіляких погоджень. Дуже схоже на те, що основну роль під час ремонту пам'ятки національного значення відігравала не фаховість, а довільність власних поглядів та можливостей. Це прямо вказує на те, як церква ставиться до культурної спадщини.
Балансоутримувачем, або інакше кажучи, власником будівлі церкви є державний історико-культурний заповідник (директор Тарас Рабан). Згідно з законом, саме балансоутримувач повинен стежити за законністю всіх робіт, а також відповідати за їхнє порушення.
Як зазначено в законі, міський (Сергій Годлевський) та обласний (Василь Ворон) органи охорони культурної спадщини мають стежити і нести відповідальність за недотримання законів під час робіт на Братській церкві.
Контроль за роботами на пам’ятці національного значення мало б здійснювати і Головним управлінням архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Волинської ОДА, яке має для цього навіть штатну одиницю, яка називається головний спеціаліст з питань реставрації та реконструкції історичної забудови (Петро Троневич).
Отже, є 5 винуватців, кожен із яких мусив би перевірити законність робіт і проконтролювати їх виконання, але цього не було зроблено.
Комітет захисту національної спадщини підготував лист в прокуратуру з вимогою притягнення до відповідальності винних осіб. Щойно отримаємо відповідь — чекайте продовження теми.
P.S. Стаття була опублікована тут . Якщо цікавлять інші публікації на подібні теми, слідкуйте за volyntimes.com.ua
Коментарів: 15
розочка
Показати IP
8 Лютого 2012 12:12
Скажіть будь ласка, Ви просите покарати людей, а чому не хочете попрацювати на їхньому місці та охороняти пам"ятки. Чи в курсі Ви, що Годлевський у 2008 році не працював у відділі охорони культурної спадщини?
Козак
Показати IP
8 Лютого 2012 13:03
Хлопці тримайтесь, але сильно не прогинайтесь! Недоліки будуть усунуті!
Сергій
Показати IP
8 Лютого 2012 14:07
Те саме чекає Почаївську та Києво-Печерську Лаври
S/
Показати IP
8 Лютого 2012 16:12
А при чому тут попрацювати на їхньому місці? Хай кожен працює нормально на своєму, а якщо не може чи не хоче, то хай звільняється. І дуже сумнівно, що якби хтось і виявив бажання попрацювати на місці цих людей, то вони б їм поступились, там зубами тримаються за ті місця. В ВН була стаття про те, що міська влада організувала щось подібне до суботника і завдяки цьому прибрали Старе місто, ледь не вантажівками сміття вивозили, а дирекція заявила, що мовляв прибирання то не їхні обов"язки, може воно й так, але хто має дивитись за порядком і все контролювати, якщо не господар?Чому, наприклад, самим не мобілізовувати комунальні служби, для того щоб те сміття на території заповідної зони не накопичувалось, не проводити роботу з людьми які там проживають, а чекати поки прийде хтось і розгребе. Так само й з Братською церквою, грубо кажучи в чиєму вона господарстві той і повинен був в першу чергу стежити щоб все було нормально, а не пускати на самоплив.
jkhgjh
Показати IP
8 Лютого 2012 17:36
А в чому справа? Комусь не подобається реставрація?? Чи вона погано виконана. Гарно як на мене. Хлопці діло зробили, не то що ці писаки і кроти!!! Які палець не підняли. Не розумію, робиш погано, не робиш погано.
Юлія
Показати IP
8 Лютого 2012 18:51
От же, обіцяла не дискутувати з Котиком (а звірятко ж яке хороше!), однак принцип його роботи - "на городі бузина, а в Києві - дядько" не може не залишити байдужим.
Що, котику, читали Закон "Про охорону культурної спадщини"? Добре. А чи дочитали до точки? Ні. Бо тоді б знали, що за стан збереження пам’ятки архітектури національного значення відповідає ДЕРЖАВА УКРАЇНА, а не балансоутримувач. Закон "Про житлово-комунальні послуги" взагалі не застосовуємо до цих правовідносин.
Всі питання - до держави Україна. Запитайте, скільки коштів виділила держава на утримання і ремонт цієї пам’ятки? А інших? Ніскільки.
Так що, котику-хом’ячок, краще почитайте про себе: http://lurkmore.to/%D0%A5%D0%BE%D0%BC%D1%8F%D1%87%D0%BA%D0%B8.
Вольський
Показати IP
9 Лютого 2012 08:45
Юлії.
Юля, Ви про що вище писали? Може після перекуру напішіть ще раз, щоб і ті, що не курять могли зрозуміти.
P/S/.
Показати IP
9 Лютого 2012 09:28
Доручили зберегти памятку архітектури?. А натомість її збереження та відновлення фасаду Братської церкви - зробили сучасну будівлю з пластиковими вікнами та позолотою, яка з позиції цінителів памяток української історії, культури, старовини - знищила історичну цінність об'єкта. Це нагадує ситуацію з реконстукціїю будинку-памятки І.Горбача на вул. Словацького,7. Це був колись один з найкращих будинків в центрі міста. Провели реконструкції - знищили купол, повінстю знесли стіни, потім відбудовують. Але пам'ятки, яка мала історичну цінність вже немає. Натомість буде стояти сучасна химера без історії та смаку. Так і наша Братська церква стояла століттями, а за якийсь короткий проміжок часу незалежності України перетворилась на сучасну культову споруду, від якої зовсім не відчуваєть історія волинських братчиків, духу політичного центру православного населення Волині. За 2010 рік цієї псевдо-реставрації "фаховими" псевдоспеціалістами було знищено моральний церковний лик не тільки історичної памятки національного значення, а й нашої памяті. В той час як в Європі такі діяння є недопустимі та переслідуються законом в нас дозволено все. Панове, яка пам'ятка Волині буде знищена наступною? Може хтось ще надумає позолотити і Луцький замок, поміняє столярку на сучасну пластикову, чи оздобить короїдом стіни та вежі замку?...і йому за таку "благодійнсть" нічого не буде.
ostap до P/S/.
Показати IP
9 Лютого 2012 10:08
в десятку!! дайош короїд на замок.)))
Чи можна уявити собі, у Львові, Кракові, Вільнюсі пластикові вікна на замках, церквах і історичних будівлях?
S/
Показати IP
9 Лютого 2012 10:36
Р/S,дійсно "в десятку", все правильно написано!
Юлія, "Відповідає ДЕРЖАВА УКРАЇНА" - дуже об"ємне, безлике і якесь абстрактне поняття, держава то звичайно відповідає, але конкретно з кого питати? Мабуть все таки з того, хто керує держваною установою, об"єктом, закладом і т.д. та отримує за це від держави зарплату.
Юлія до S/
Показати IP
9 Лютого 2012 18:19
Мова йде про те, що реставрувати пам’ятки мають за державні кошти, але їх немає взагалі, тих державних коштів. Люди по крихтах назбирали грошей, щоб стеля не текла і стіни не руйнувались. Так, зробили на свій смак (можливо, не найкраще). Однак зробили. А не сидять в Інтернеті і пальцями показуть: те не так, се не так. Критикувати набагато простіше, ніж зробити самому.
А відповідає за стан пам’ятки саме держава Україна - як власник будівлі. Однак звинувачення лунають на адресу громади.
Державу Україна представляють - власник пам'ятки (уповноважений представник держави Волинська ОДА), балансоутримувач - ДЕРЖАВНИЙ історико-культурний заповідник. Контроль робіт на пам'ятці НАЦІОНАЛЬНОГО значення, крім того, здійснюють - Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської ОДА (як представника держави),Управління культури і туризму Волинської ОДА (як представника держави). Кошти на реставрацію виділяла держава -постанова КМУ 23 квітня 1999 р. N 700 зі змінами N 1816 ( 1816-2000-п ) від 13.12.2000 і частково ЛМР і користувач пам'ятки... Щодо т.зв."писак в інтернеті", то всі вони мають роботу і в позавіртуальному середовищі і роблять її не гірше за інших, а можливо і краще, встигаючи піднімати ще й питання за які отримують платню інші. А варіант суспільно-провладного троллінгу направленого на знищення будь-якої громадської ініціативи, на кшталт "не висовуйся", "всі тільки критикують - а вона працює...", "ви тільки те і вмієте, що" вже застарів... Ображати людей і ходити в храм, це речі несумісні. Якщо церква немає грошей, хай не береться за пам'ятки, а якщо взялася, хай не спотворює... Якби вона і її ієрархи сплачували податки за свою розкіш до державного бюджету то держава мала б кошти і для реставрації національного надбання. Приклади беззаконня і християнські принципи - несумісні!...
P/
Показати IP
9 Лютого 2012 12:10
Ремонтно - реставраційні роботи на памятці архітектури повинні виконуватись не на власний розсуд релігійної громади, а відповідно до ДБН В.3.2-1-2004 "РЕСТАВРАЦІЙНІ, КОНСЕРВАЦІЙНІ ТА РЕМОНТНІ РОБОТИ НА ПАМ'ЯТКАХ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ." і не релігійними громадами міста, а спеціалістами, які мають нести повну відповідальність передбачену законодавством за порушення вимог ДБН, Закону України "Про охорону культурної спадщини", ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО ОХОРОНУ АРХЕОЛОГІЧНОЇ СПАДЩИНИ" та ін н.п.актами : від адміністративної до кримінальної. Якщо не прийнято ніяких заходів впливу до виконавців таких робіт (не внесено приписів, заборон)- відповідальність несуть за невикоання своїх посадових обовязків - службові (контролюючі) особи, в тому числі і балансоутримувачі споруди , та ін. причетні за наглядом згідно заключених угод. На жаль, автентичність памятки національного значення втарчено. Хто? буде відповідати за цей злочин та відновлювати памятку відповідно до "паспорту відновлення фасаду споруди" встановить тільки прокуратура та наш гуманний суд.
Андрій
Показати IP
20 Лютого 2012 12:20
Дух волинських братчиків дійсно зовсім не відчувається. На то вони були й братчиками. що не показували пальцем, а допомагали. А то не те що не допомагає, ще й ховається в інтернеті. Давай сміливіше: ім’я, прізвище. Чого боятися, коли правда на твоєму боці?! Чого забув, що будівля колись була планетарієм, і держава, яка за неї відповідала, дійсно знищила її. Подай в прокуратуру на ту державу, а ті, хто займали тоді чиновницькі иісця, ще живуть. Чому вони не відповідають за знищення. Тільки хтось щось зробить - одразу погано. А те, що Анті-Мафія, мабуть, нікуди не ходить, бо собі теж дозволяє ображати людей висловлюваннями. Сміливці за привидами. Не подорбається фарба - вперед, копійка до копійки, розмова з громадою - і все буде добре. Церква для всіх, отже, кожен може долучитися до її порятунку не словом, а ділом.
Шукала дівчині клієнтів: у Луцьку суд покарав сутенерку
Сьогодні 20:42
Сьогодні 20:42
Знову їздив «під кайфом»: у Луцьку чоловік на три роки зостався без водійського посвідчення
Сьогодні 19:44
Сьогодні 19:44
На Волині студент хотів виїхати за кордон, купивши за €7000 статус працівника цукрового заводу
Сьогодні 18:18
Сьогодні 18:18
На Волині попрощалися з військовим Валерієм Гриневичем
Сьогодні 17:20
Сьогодні 17:20
П'яний працівник Ковельського ТЦК врізався в легковик. Відео
Сьогодні 16:23
Сьогодні 16:23
Додати коментар:
УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.