USD 41.35 41.65
  • USD 41.35 41.65
  • EUR 41.50 41.80
  • PLN 10.05 10.24
Дмитро Шварц: Зима наближається: з якими тарифами українці переживуть опалювальний сезон
Українці вже звикли до того, що зима настає раптово, а опалювальний сезон стає справжнім випробуванням як для сімейних бюджетів, так і для держави в цілому.

Останні роки ця проблема пом’якшувалася надзвичайно теплими зимами та відносно низькими цінами на газ на європейському ринку.

І ось настав 2021 рік. Мало того, що остання зима була досить морозною, так ще з 1 січня тарифи на опалення повинні були зрости в середньому на 30 відсотків.

Це стало справжнім шоком для більшості громадян, адже таке підвищення стало б для багатьох непідйомною ношею.

До президента та уряду, які і так істотно розгубили електоральну довіру, дійшло, що удар по сімейних бюджетах став би ударом і по самій владі. До речі, згадаємо, що питання встановлення справедливих комунальних тарифів було одним з пріоритетних для нової української влади на останніх президентських і парламентських виборах.

Не дивно, що в розпал зими після хвилі громадських протестів було ухвалено політичне рішення про «заморожування» тарифів на тепло на колишньому рівні. Для цього уряд навіть підписав відповідний меморандум з місцевою владою, пообіцявши їй якось компенсувати втрати. З горем навпіл Україна дотягнула до весни, забувши про те, що холоди повернуться через півроку.

Зараз, за півтора місяці до старту нового опалювального сезону, доводиться констатувати, що з подій минулої зими кардинальних висновків влада не зробила. Як і не внесла ясність: чи чекати громадянам нашої країни платіжок з космічними сумами за опалення восени?

Вже зараз тарифи майже вдвічі нижче економічно обґрунтованих. Тому їх підвищення життєво необхідно теплогенеруючим компаніям, які і так ледве зводять кінці з кінцями.

Додає масла у вогонь рекордне зростання ціни на газ в Європі цього літа – вартість тисячі кубометрів наблизилася до позначки в 600 доларів. Навіть страшно подумати, що буде зі стартом опалювального сезону, коли попит на блакитне паливо на європейському ринку зросте!

На сьогодні Україна накопичила лише 18 млрд кубометрів газу, а для комфортного проходження зими потрібно ще 1-2 мільярди. Примітно, що у минулий опалювальний сезон наша країна увійшла з рекордними запасами у 28,5 млрд кубометрів. Також до початку опалювального сезону Україна повинна мати під рукою 3,5 мільйона тонн енергетичного вугілля, тоді як до кінця серпня на складах теплових електростанцій знаходиться менше ніж 750 тисяч тонн вугілля, що у 2,2 рази нижче плану уряду.

Українська влада знову стоїть перед складною дилемою: як обдурити універсальні закони економіки або принаймні відкласти перехід до життя в умовах ринку. Звичайно, залишається ймовірність того, що і в цьому році чиновники спробують провернути той же трюк і не допустити зростання цін. Але тоді потрібно чітко розповісти: хто платитиме за це свято щедрості для народу.

Поки ця тема не набула суспільної гостроти, але за підписаним у лютому меморандумом ніякої компенсації місцеві ради з держбюджету так і не отримали.

Мабуть, в Офісі президента і Кабміні розраховують, що на муніципальну владу покриють збитки своїх теплогенеруючих підприємств за рахунок місцевих бюджетів. Але сподіватися на це не варто – міста зазнали суттєвих втрат від коронакризи і навряд чи мають достатні вільні кошти.

Зараз ситуація виглядає трагікомічно. Держава роками стримувала ціни на комунальні послуги, після чого передала на місця право встановлювати тарифи на тепло. Як тільки багато українських міст вирішили їх збільшити, то центр відразу ж дав задню.

Оскільки Кабінет міністрів поки не пропрацював ніякого механізму компенсації місцевим органам влади, українцям варто приготуватися до значного зростання тарифів.

На це накладається ще одна серйозна проблема. У держбюджеті на цей рік на виплату соціальних субсидій було передбачено 35 млрд грн. А вже на початок серпня на субсидії було витрачено 31,4 мільярда. Тобто, вже до початку нового опалювального сезону уряду доведеться шукати додаткові кошти, щоб закрити цей напрямок. І це зі старими тарифами.

Можливе підвищення цін на тепло торкнеться не тільки простих громадян. Місцеві бюджети версталися наприкінці минулого року, тому й не враховували рекордне зростання цін на енергоносії. В результаті, в розпал зими міста можуть зіткнутися з тим, що у них не буде вільних коштів, щоб компенсувати різницю в тарифах для об’єктів соціальної сфери – шкіл, дитсадків, лікарень.

Загалом, майбутня зима обіцяє бути дуже «веселою». І вищому керівництву країни краще зараз шукати додаткові гроші та ефективні рішення, щоб опалювальний сезон не обернувся катастрофою для житлово-комунального господарства. І не ввергнув українців у ще більші злидні.

Текст опубліковано з Інформаційного агентства УНІАН.
      Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.
      Точка зору редакції Інформаційного агентства Волинські Новини може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує роль носія.
Ось і настала календарна весна, на яку так сильно очікували українці. Важливість цієї події важко переоцінити, адже за п’ять попередніх…
Опалювальний сезон розпочнеться у Луцьку з понеділка
З понеділка в Луцьку зупинять опалювальний сезон. 55 тисячам споживачів відключать опалення
Коментарів: 3
Степан (Крымчанин) Показати IP 26 Вересня 2021 15:18
Интересно. Но, плоскость рассуждений на самому нижнему уровне. Тарифы зависят, как Вы правильно заметили, не только и не столько от внутренней экономической политики. Есть немало внешних факторов которые влияют на их уровень. Наверное стоит вспомнить требования МВФ. Но, хотелось бы остановиться на кое какие моменты экономического характера. На Украине часто и многословно говорят о «Северном потоке 2», транзите газа, газовых тарифах.
Продолжение Показати IP 27 Вересня 2021 12:08
На Украине часто и многословно говорят о «Северном потоке 2», транзите газа, газовых тарифах. Эти вопросы исключительно обсуждаются с политической точки зрения совершенно игнорируя экономические законы энергорынка. Факты- 1. Автор и основной исполнитель проекта - Nord Stream 2 AG, единственным акционером которой является "Газпром". (Россия) 2. Партнеры "Газпрома" - немецкие Wintershall и Uniper, австрийская OMV, французская Engie и Royal Dutch Shell (Великобритания и Нидерланды) - финансируют 50% проекта. 3. Бюджет капитальных затрат на проект в размере €8 млрд уже инвестирован. 4. Всего в проект "Северный поток - 2" вовлечены более 670 компаний из 25 стран мира. 5. На долю «Газпрома» приходится 11% мировой добычи газа. 6. Укладку труб планировалось завершить в конце 2019 года. То есть фактическая задержка без малого 2 года.
Продолжение 2 Показати IP 27 Вересня 2021 18:34
Некоторые соображения по поводу приведённого фактажа. Элементарная логика уровня базарного торгаша-барыги даёт понимание -«бабло надо отбить». Просто так никто денег не вкладывает. Откуда должны быть поступления? Ответ ясен и очень прост - из бюджетов государств потребителей, коммерческих структур, из кошельков населения. Задержка строительства не позволило получить компаниям Wintershall, Uniper, OMV, Engie и Royal Dutch Shell планируемую прибыль от инвестиционного капитала. Отсутствие прибыли - убытки. Это надо компенсировать. Что сейчас и происходит. То есть, всевозможные санкции, задержавшие строительство Nord Stream 2 , реально повлияли на ресурсный рынок. А у России, с её уровнем добычи углеводородов, есть рычаги влияния на конъектуру.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus