USD 41.30 41.70
  • USD 41.30 41.70
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.20
Ганна Бредіхіна: Газ у сховищах тане на очах: чи вистачить до весни
Запаси газу в українських газових сховищах щодня скорочуються на два-три відсотки. При цьому закачування головного зимового палива не здійснюється з початку жовтня.

До початку зими наповненість українських сховищ складе лише половину загального обсягу – близько шістнадцяти мільярдів кубометрів із максимально можливих 31 мільярда. Хоча ще рік тому в цей час Україна хвалилася рекордними запасами газу – майже двадцять сім мільярдів кубів і навіть хотіла продавати його до Європи.

За перший повний місяць опалення цього року зі сховищ було викачано понад два мільярди кубів блакитного палива. І це при тому, що нинішня осінь була дуже сприятливою: середня температура по країні в листопаді була на рівні плюс сім – вісім градусів.

Попереду ще чотири з половиною місяці, коли країні необхідно буде опалювати житлові будинки і всі об’єкти інфраструктури. Обсяги споживання газу великою мірою залежатимуть від погодних показників: у морозні дні відбір газу зростає, а з відлигою знижується.

Представники влади запевняють, що Україні газу на зиму вистачить. Але елементарний математичний підрахунок говорить про те, що це відбудеться тільки за умови, що всі українські чиновники й енергетики попросять Дідуся Мороза про казковий подарунок – «субтропічну зиму», щоб температура повітря нижче нуля взагалі не опускалася.

І щоб у всіх громадян у багатоповерхівках з’явилася технічна можливість самостійно встановлювати потрібний температурний режим, а не регулювати клімат у квартирі відкриттям кватирок або включенням газових пальників.

На жаль, логіка й математика – це не казкові герої, вони безжально правдиві та часто карають дурнів.

Держкомпанія «Укргазвидобування» за планом повинна видобувати щодоби близько 37 мільйонів кубометрів блакитного палива. Якщо додати результати приватних компаній, то виходить загальний обсяг видобутку газу в нашій країні в обсязі 55 мільйонів кубометрів газу на добу.

Загальна потреба України в газі у зимовий опалювальний сезон становить щодоби близько 130-140 мільйонів кубометрів. З цього обсягу, побутові споживачі та виробники тепла разом споживають близько 80-90 мільйонів кубометрів газу на добу.

Відповідно різницю між споживанням у країні та щодобовим видобутком вітчизняного газу необхідно покрити із запасів, попередньо закачаних до сховища. Згідно з підрахунками: з грудня й до середини квітня Україна викачає ще близько одинадцяти мільярдів кубів.

Між тим, варто враховувати, що з шістнадцяти мільярдів кубометрів газу, котрі залишаються в сховищах, три-чотири мільярди не належать Україні, а знаходяться там на зберіганні від закордонних європейських компаній. І на них повною мірою розраховувати не варто.

Тривалі морози в січні-лютому можуть привести до добового дефіциту палива до близько тридцяти мільйонів кубометрів. Щоб не відключати побутових споживачів, уряду, можливо, доведеться обмежувати постачання газу промисловим підприємствам.

І ось може вийти наступна ситуація: вже до березня в українських сховищах залишаться мінімальні запаси, які не можна викачувати, оскільки ці обсяги підтримують необхідний тиск в газотранспортній системі та сховищах – це буферний газ. А частина ресурсу не належатиме нашій країні.

Але на цьому енергетичні проблеми не завершаться. Після того, як ми з горем навпіл пройдемо опалювальний сезон, потреба країни в газі все одно залишиться, і тут найболючіше питання для українців – ціна на газ – отримає нову актуальність.

З 1 травня закінчить свою дію введена урядом фіксована ціна на газ для населення, і Україна якраз почне закачування на зберігання блакитного палива вже за ринковою ціною, яка зараз досягає 35 гривень за кубометр. І ніхто не знає, якою вона буде навесні та влітку.

Плюс, умови отриманого від ключового кредитора нашої країни Міжнародного валютного фонду фінансування передбачають істотне підвищення цін на газ для населення.

Це означає, що наступний опалювальний сезон загрожує стати ще більш шоковим для споживачів. Якщо вся Україна за цей час не утеплиться й не проведе масштабну енергетичну модернізацію житлового сектора та інших громадських об’єктів – оплачувати «космічні» рахунки за комуналку українці просто не зможуть.

Текст опубліковано з Інформаційного агентства УНІАН.
      Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.
      Точка зору редакції Інформаційного агентства Волинські Новини може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує роль носія.
Влада знову грає з громадянами в каверзні загадки. Вже вдруге в цьому році уряд відклав підвищення тарифів на електроенергію для…
Для запобігання різких ринкових стрибків цін на газ для населення уряд змусив постачальників цього ресурсу зафіксувати тариф на рік
З приходом опалювального сезону на тлі дефіциту запасів вугілля на теплових електростанціях по країні поповзли страшилки про неминучі віялові відключення…
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus