USD 41.30 41.70
  • USD 41.30 41.70
  • EUR 41.55 41.70
  • PLN 9.90 10.15

Аудіовподобання водіїв луцьких маршруток

2 Грудня 2015 18:49
21 вересня виконком Луцькради прийняв рішення щодо заборони російської «попси» та «шансону» в маршрутних таксі міста Луцька. Але одна справа прийняти рішення, а інша заборонити.

Про те, яку музику пропонують слухати пасажирам водії міського громадського транспорту, пише «Волинська газета».

Та для початку, згідно з усталеними канонами, повернемось до витоків цієї проблеми, - пише автор публікації Олександр Новак. Питання було на слуху не один рік і традиційно обросло безліччю жартів, та іронічних історій. Вперше про неприязнь до такого роду культурної діяльності представників сусідньої держави заговорили ще у травні 2012-го року. Тоді в нашому місті готували до старту проект «Відчуй себе європейцем. Читай українське». Задум полягав у тому, що замість звичного музичного ефіру в салонах маршрутних таксі лунали б українські вірші або проза. Бути дикторами-пропагандистами зголосились Надія Гуменюк, Ніна Горик, Сергій Мартинюк, Володимир Лис та Олександр Положинський. Однак сповна реалізувати проект не вдалось, і переконливі позиції шансону не похитнулись.

Майже через рік, взимку 2013-го, громадська організація «Інститут політичної освіти» виступила із зверненням до тогочасного міського голови Богдана Шиби щодо заборони славнозвісного жанру музичної культури в межах громадського транспорту Луцька. «Духовна якість цих матеріалів є сумнівною і зрештою – дискусійною, здебільшого подається недержавною мовою. Фактично, з волі водіїв, пасажирам нав'язується музична та інша інформація, яка далеко не завжди відповідає естетичним та етичним уподобанням останніх, чим зокрема порушується стаття 23 Конституції України» - йшлось у документі. Щоправда, і на цей раз обійшлось без конкретики збоку місцевої влади.

І врешті-решт восени 2015-го все таки затекла вода під лежачий камінь, і така постанова була прийнята. Документом «Про припинення публічного виконання аудіовізуальних творів за участю діячів культури, дії яких створюють загрозу національній безпеці України», заклади культури, ресторанного господарства, клуби караоке, підприємства та підприємців, що здійснюють перевезення пасажирів на території міста, зобов'язані припинити публічне виконання аудіовізуальних творів за участю діячів культури Російської Федерації.

Та чи виконується законодавча ініціатива? Задля експерименту довелось залишити в спокої навушники і прислухатись до маршрутних мотивів. Після триденного міні-марафону громадським транспортом Луцька можна підбивати дані своєрідного екзит-полу. Чому екзит-полу? Перевірити всі маршрутні таксі вкрай непросто, тому змалюю лише загальну картину.

Насправді дізнався чимало нової інформації на кшталт пологів кішки у куми, переїзду сестри в нову квартиру, безнадійної корумпованості влади і передбачень екстрасенсів щодо холодної зими; такі вони реалії громадського транспорту. Та повернімось до мети експерименту, як показали результати можна сформувати три категорії маршрутних таксі згідно аудіовподобань.

У першій лунала музика в салоні, але це були українські легітимні радіохвилі, тому жодних претензій бути не може, навіть гучність була цілком виправданою: водій міг чітко розчути прохання пасажирів про зупинку, а самі пасажири впродовж поїздки мали змогу насолоджуватись аудіо-продукцією вітчизняних виконавців, а подекуди і не завжди вітчизняних, та це вже претензії до радіостанцій.

Другу категорію можна назвати «тихіше їдеш – далі будеш», оскільки водії тут обходились без музичного супроводу. А звук мотору переривали хіба що голос навігатора, звук «сигналу для водія», та голосовий сигнал для водія від пасажирів.

І на десерт хотілось залишити прогресивних водіїв, здебільшого це чоловіки середнього-молодшого віку, які аби уникнути можливих непорозумінь із громадянами щодо музичних вподобань чи гучності пісень використовують безпровідні навушники. Технічний прогрес, як не крути.

Отже, як бачимо проблема близька до вирішення, не виключаю можливості, що олд-скульні маршрутні таксі все ще є в Луцьку і їм пощастило не потрапити під мій пильний слух та громадський осуд, але переконаний в меншості таких. Можна сміливо їздити в громадському транспорті без навушників і не боятись, що вашу душу раптово почнуть тішити «золоті купола».

Олександр НОВАК,

студент 4-го курсу ІФЖ Сну імені Лесі Українки.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 14
Anonymous Показати IP 2 Грудня 2015 19:24
Останнім часом не окремо в луцьких, по місту (там якось не до того часто), більше в маршрутках, якими на риболовлю чи раніше гриби їздив та в тому ж Луцьк-Експресі (Рівне, Київ) постійно лунає українська таки музика - Терція, Скрябін, Океан Ельзи, і, що радує, переважно рок. В деяких оригіналів навіть Dire Straits i Led Zeppelin чув (ну, є, і був на, здається, Хрінники, водій унікальний, який виключно якісний старенький рок тільки і слухав), так що справа рухається.
лк до Anonymous Показати IP 2 Грудня 2015 23:47
Ого), повернутися до маршруток чи що.....
Анатоль_ Показати IP 2 Грудня 2015 19:38
Кожен водій обирає мелодію собі до душі. Мені хоч шансон хоч джаз у маршрутці, аби їхати. Якщо студенту не до вподоби шансон-нехай заткне собі вуха ватою.
Ас до Анатоль_ Показати IP 2 Грудня 2015 23:02
Мені похоронна музика подобається і гул чи піск от класненько людям зранку нвстрій піднімали
Анатоль_ до Ас Показати IP 2 Грудня 2015 23:15
Отож бо
Круг Показати IP 2 Грудня 2015 20:12
А, власне, про аудіовподобання - жодного слова(((
Зібров Показати IP 2 Грудня 2015 21:06
Блін,нормально ж співали ,нащо забороняти?(
Василь Показати IP 3 Грудня 2015 01:40
"зобов'язані припинити публічне виконання аудіовізуальних творів за участю діячів культури Російської Федерації.", "Духовна якість цих матеріалів є сумнівною і зрештою – дискусійною" - з цього можна зробити висновок що є сумніви щодо того що вони діячі культури, отже абсолютно законним є виконання тих творів. Або, принаймні, думайте що пишете. А от відносно "«Відчуй себе європейцем. Читай українське»" можна сказати лише одне - європейці читають англійське в основному і саме головне - ніколи не забороняють подібних речей! Так хто ви, ущемителі народу?
колишній Показати IP 3 Грудня 2015 05:37
Неоднозначно ставлюсь до ситуації. З таким самим успіхом можна заборонити німецьку, польську, турецьку музику (були чорні сторінки в історії). Щодо шансону: вже мало хто знає, що цей стиль із Франції і він зовсім не був повязаний з тюремною романтикою. Схиляюсь до думки, що заборонити варто пісні, які принижують гідність укрїнців і людини вцілому. Та відслідкувати це... не реально(.
Тарас Показати IP 3 Грудня 2015 07:56
Така вже нісенітниця, 20 років всім було на це байдуже, тільки почався конфлікт - одразу заборонили, зробили на цьому собі рекламу. А людям як було байдуже до того що грає, так і залишилось. Краще б на українську музичну культуру звернули б увагу.
Пішохід до Тарас Показати IP 3 Грудня 2015 08:39
За всіх людей не розписуйся. Мені все рівно що слухає водій але тихенько і біля себе . В салоні я проти любої музики - навіть Української.
Пасажир Показати IP 3 Грудня 2015 09:54
Пасажир їде в маршрутці декілька хвилин,а водій цілий день,відповідно підбирає музику для себе.А всім пасажирам всеодно невгодиш хтось полюбляє одне,хтось інше.От і різні думки ,і різне відношення до певної музики.
пасажир соборності Показати IP 3 Грудня 2015 14:38
раніше грала музика радіостанцій у маршрутках. Зараз заходиш і тупо постійно набридливо звучить голос навігатора. для чого це? хай грає радіоприймач краще а між тим навігатор хай вставляє своє слово.
ВОВК Показати IP 3 Грудня 2015 19:28
Всім полішукам слухати AC/DC Manowar IRON MAIDEN U.D.O

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus