USD 41.40 41.75
  • USD 41.40 41.75
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.20

Науковці уточнили вік найбільшого у Європі човна-довбанки із Маневич

6 Грудня 2016 15:15
Уже рік волинські науковці досліджують дванадцятиметровий човен-довбанку, аналого якому немає ніде в Європі. Звітуючи про свої дослідження, науковці розповіли про нові факти.

Засідання робочої групи щодо підйому «маневицького човна» відбулося в приміщенні історичного факультету СНУ імені Лесі Українки 6-го грудня.

Нагадаємо, що човен знайшли у серпні 2015 року місцеві рибалки у річці Стир в урочищі Гострий Кут, між селами Старосілля та Копилля Маневицького району.

Після цього науковці з Київського геохімічного інституту, які здійс­нили перший радіовуглецевий аналіз, визначили його приблизний вік - 1350 рік. А дослідники зі Швеції зробили дендрологічний аналіз і з’ясували, що він виготовлений з верби.

Із цього приводу директор Маневицького краєзнавчого музею Петро Хомич розповів, що у їхньому краї жили дві родини князів – Чарторийських та Четвертинських. Можливо, саме знать і використовувала цей човен для прогулянок Стиром. Проте це лише одна з версій.

Зауважимо, що протяжність «маневицького човна» – 12 м 20 см, ширина – 75 см, глибина – 95 см, вага – 4 тонни. Одночасно на ньому могло пливти до 20 людей.

Так, координатор наукової групи з Волині Тетяна Мамчич звітувала, що вік човна виявився старішим, ніж думали раніше.

«Ми співпрацюємо з науковцями з Європи, й вони нам надіслали нові результати досліджень. Згідно з їхніми висновками, зробленими на основі радіо-вуглецевого аналізу, човен періоду 1223-1295 років – надійність дати 95.4%, надійність періоду 1261-1286 років – 68.4%. Також провели аналіз в університеті міста Вільнюс, і там повідомили, що він виготовлений з дерева Верба Біла (genus Salix) », - інформувала Мамчич.

Вона додала, що зараз триває документальне оформлення цієї знахідки, як історично цінної.

Зауважимо, що однією з проблем є відсутність спеціального приміщення для зберігання човна, адже поки він розташований на пилорамі й для розширення музею немає коштів. Більше того, фінансування потрібно для консервації знахідки, яка може тривати не один місяць. З цього приводу народний депутат України (УКРОП) Ірина Констанкевич скерувала своє клопотання до Міністра фінансів, щоб включити об’єкт до держбюджету на 2017 рік, втім, підтримки Мінфіну не отримали. Тому Волинська облрада виділила 20 тисяч гривень на матеріали для консервації й 20 тисяч гривень на зарплату для працівника, який буде щодня зрошувати знахідку, аби вона не знищилася.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 4
51 омбр Показати IP 6 Грудня 2016 19:01
Петро Микитович ото ви найшли собі головний біль,а найшли б *ПАНТЕРУ* чи ТИГРА всеб найшлося і гроші і документи і місце зберіганя
Григорій Іванович Показати IP 7 Грудня 2016 09:54
«маневицького човна»...??? Човен виготовили в Колках за 600 років до заснування Маневич, та й яка в Маневичах річка...
Соціолог до Григорій Іванович Показати IP 8 Грудня 2016 10:47
Хм... маневичі - "портовий город" !!
Григорій Показати IP 7 Грудня 2016 10:25
Ну чому ж... от в минулому році асоціація європейських метрополітенів надала титул "Метро року" маневицькому метрополітену, оскільки протягом року не було жодної скарги пасажирів на його роботу..

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus