USD 40.80 41.20
  • USD 40.80 41.20
  • EUR 40.80 41.40
  • PLN 10.22 10.48

Готуватися до війни потрібно всім. Чи може Росія напасти на Литву? Думки експертів

4 Липня 2022 09:18
Росія продовжує погрожувати Литві через те, що остання заборонила транзит підсанкційних російських товарів через свою територію. Після цього Москва почала проводити навчання в Калінінградській області та стягувати туди додаткову артилерію.

Про те, чи вдасться Росія до силових методів вирішення конфлікту, чи все не піде далі порожніх погроз – у матеріалі 24 каналу.

Росія не наважиться відкрито нападати на одну з країн НАТО

Росія не скупиться на погрози та говорить про те, що своїми діями Литва "розв'язала їм руки", тож тепер вони можуть робити все, що завгодно. А самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко взагалі заявив, що Литва фактично оголосила їм війну.

Втім експерти впевнені, що ескалації конфлікту чекати не варто, адже Росія не наважиться нападати на країну НАТО, та й у неї для цього занадто мало ресурсів.

Читати ще: Відкриття європейського фронту: експерт розповів, як це вплине на війну Росії проти України

Президент "Першого міжнародного фонду розвитку України" Микола Волківський та президент Міжнародної асоціації студентів політичної науки в Україні Артем Олійник розповіли, що від Росії слід очікувати більше гібридних загроз, ніж реального воєнного вторгнення. Навіть якщо розглянути можливість прискореного розгортання російських військ, внутрішню відкриту мобілізацію тощо, то все одно Москва не ризикуватиме застосовувати грубу силу проти всього блоку НАТО.

Ставки високі, і наразі Кремль немає співмірних сил для протистояння з інтернаціональними силами в Балтії й Польщі. Тому поки що про відкриту війну говоримо обережно, навряд вона спалахне найближчим часом.

"При цьому росіяни можуть становити помітну загрозу національній безпеці Литви й не тільки їй. Як ви знаєте, відключення від російської електромережі чи зупинка імпорту енергоносіїв з Росії для Балтії в цілому не є проблемним. Натомість інтегровані мережі сполучаються з континентальною Європою у місцях, які потенційно можна означити як "високовірогідні цілі". Ті ж безпілотники, вербовані агенти чи підручні технічні засоби для здійснення терактів, можливо, будуть застосовані росіянами для залякування Вільнюса", – зауважили експерти.
Вони додали, що розташування нових з'єднань в Білорусі, посилення контингенту в Кенігсберзі можливі для посилення ефекту підготовки до нової війни. Можна згадати про ядерний проєкт Білорусі – "атомну станцію", що її росіяни будували неподалік Вільнюса, на самому кордоні ЄС з Білоруссю. Такий інструмент може знову бути застосованим.

"Але найбільша загроза для Литви може бути з моря – це побудовані термінали й інфраструктура, через які здійснюється постачання скрапленого газу, і символ цієї ініціативи – FSRU Independence – величезний човен, який покриває потреби Литви у газі, умовний "газовий танкер". Саме ці речі, окрім кіберпростору, можуть стати цілями для непрямих нападів, аби нажахати населення і виставити під поганим кутом готовність НАТО втрутитися", – зазначили фахівці.

Готуватися до війни потрібно всім

Експерти зауважили, що в будь-якому разі досвід України продемонстрував, що до війни готуватися потрібно. І неважливо, наскільки прогнози аналітиків відповідають дійсності – Литва повинна зробити велику інвестицію у власну оборону і вимагати від НАТО додаткового розширення контингенту на Балтиці. Тільки війська є гарантією безпеки від Росії.
"Напруження на Балтиці слід розглядати під тим же кутом, що і спроби росіян дестабілізувати ситуацію в Молдові чи Боснії й Герцеговині. Десь це більш ймовірно – як в Молдові, десь менше – як у Литві. Проте відносно періоду навіть 2017 року, в обох випадках імовірність зросла до рівня, коли це можна назвати потенційним сценарієм", – додали Волківський та Олійник.

Читати ще: На нічній нараді у Путіна обговорювали війну з Литвою. Яке рішення ухвалили

Експерти також зазначили, що з такого ракурсу немає загрози, ніби НАТО приділятиме менше часу або ресурсів Україні, є всі підстави вважати (головне політичні, але і юридичні також), що допомога продовжить надходити у теперішніх масштабах. І при тому сили росіян не вистачить для активних дій на такій території – від Чорного до Балтійського морів.

"Для нас всіх важливо, що Вільнюс пройшов перевірку на стійкість і продовжує бути голосом свідомої та істинної Європи. Готовність Литви протистояти агресивним діям Росії змушує європейські країни більше виступати з позицій Східної Європи, які ще донедавна вважалися у Парижі й Берліні ірраціональними й надміру жорсткими. На цей час загрози росіян Вільнюсу виглядають порожньо, однак виключати їх взагалі не можна", – підсумували експерти.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus